Ulje kao geopolitička igračka 1foto EPA-EFE/GEORGI LIČOVSKI

Proizvođači suncokreta pobunili su se početkom ove nedelje kada su saznali za zabranu izvoza suncokretovog ulja.

Neki pasionirani čitalac ekonomskih strana u novinama ili biznis portala ovde se pita, kakva zabrana, kada nigde takva vest nije objavljena.

I zaista, nije jasno o kakvoj zabrani se radi, jer nikakav zvaničan dokument nije objavljen, u Službenom glasniku nema nikakve ni slične uredbe ili odluke Vlade. Čak su i ti proizvođači za zabranu saznali od uljara koje su pak dobile informaciju da kamioni sa zejtinom neće biti puštani preko granice i da su čak neki kamioni već i vraćeni.

I iz Crne Gore stižu informacije da trgovci otežano uvoze ulje, kao i da njihova ministarstva nisu dobila zvanično obaveštenje zašto. Inače više od 90 odsto uvoza suncokretovog ulja u Crnu Goru je iz Srbije.

Od svega imamo izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića na RTS-u da zbog velikih nedostataka hrane imamo ogromnu potražnju na tržištu regiona za suncokretovim uljem. „Mi smo u ovom trenutku malo samo zaustavili, pa ćemo da vidimo kako ćemo dalje da se ponašamo. Zato što, u Ukrajini su skočili troškovi, i radne snage i zbog cena energije koja je viša, koja je veliki proizvođač suncokretovog ulja. A onda kad je njihova cena za sedam – 7,5 odsto niža, ona je ustvari značajno viša nego naša zbog transportnih troškova“.

Dakle, možda i nema zvanične zabrane izvoza nego „smo malo zaustavili“.

Proizvođači se plaše da će se zabrana izvoza, kao i 2022. obiti njima o glavu tako što će uljare smanjiti otkupnu cenu suncokreta. Tada im je cena bila manja dvadesetak dinara nego što se plaćalo u okruženju, a posle im je država nadoknadila sedam dinara po kilogramu.

Šta rade zabrane izvoza najbolje znaju ratari kojima je pre dve godine zabranjen izvoz pšenice. Većina razloga za proteste poljoprivrednika prošle godine vukla je korene iz te zabrane kada su onemogućeni da prodaju pšenicu po rekordnim cenama, a onda kada su cene na tržištu pale zabrana je skinuta.

Pre dve godine opravdanje za zabrane izvoza osnovnih namirnica bio je strah od krize zbog rata u Ukrajini. Šta je sada razlog nije baš najjasnije, pošto Srbija inače proizvodi ulja i za izvoz, a uskoro stiže nova žetva suncokreta. Neki misle da su razlozi politički, da se na ovaj način šalje poruka zemljama u okruženju, da se država igra geopolitike sa osnovnim životnim namirnicima. Srpski proizvođači tu dođu kao kolateralna šteta.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari