Zakonom o Ustavnom sudu (član 105) je utvrđeno da „Ustavni sud obaveštava Narodnu skupštinu o stanju i problemima u ostvarivanju ustavnosti i zakonitosti u Republici Srbiji, daje mišljenja i ukazuje na potrebe donošenja i izmenu zakona … radi zaštite ustavnosti i zakonitosti“.

Narodna skupština je bila obavezna da najkasnije do31. decembra 2008. godine donese Zakon o finansiranju Vojvodine. Ovaj ključni zakon za autonomiju nije do danas donet – punih sedam godina. Ovo je „eklatantno kršenje Ustava“, izjavio je pok. prof. dr Momčilo Grubač (marta 2013). Ustavni sud povodom ovog nije postupio po navedenoj zakonskoj obavezi.

Članom 184 Ustava utvrđeno je da „budžet Autonomne Pokrajine Vojvodine iznosi najmanje sedam odsto u odnosu na budžet Republike Srbije“ – od čega su tri sedmine za kapitalne investicije, tj. za razvoj. Od donošenja Ustava 2006. godine, vlade su se smenjivale, a ova ustavna odredba nikada nije u potpunosti poštovana. Ustavni sud na ovo nije reagovao, iako su usvajanja zakona o budžetu skoro uvek bila propraćena svojevrsnom političkom krizom i tenzijama.

Vlada AP Vojvodine je 27. septembra 2012. godine uputila Ustavnom sudu Predlog za ocenu ustavnosti člana 3 stav 2 Zakona o izmenama i dopunama Zakona o budžetskom sistemu (kojim se osnovica za budžet Vojvodine dalje smanjuje). Proteklo je više od tri godine, a Ustavni sud nije doneo odluku. Sada se raspravlja o budžetu Srbije za 2016. godinu. Isti se povećava za sedam odsto, dok se budžet Vojvodine smanjuje za 30-40 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Ovo je drastičan potez. Znači još veće siromašenje, još veće iseljavanje. Krajnji je momenat da Ustavni sud reaguje.

Nepoštovanjem Ustava u devet prethodnih godina Vojvodini su uskraćena ogromna sredstva, čak do dve milijarde evra. BDP Vojvodine je 2010. godine pao ispod proseka Republike, što je presedan od 1918. godine. Svojim višegodišnjim tolerisanjem neustavnosti na oko 27 odsto teritorije i stanovništva Republike Srbije, Ustavni sud je aktivni saučesnik u materijalnom i civilizacijskom devastiranju Vojvodine. Ne tražimo da Ustavni sud štititi Vojvodinu, već da izvršava svoju dužnost. Ili ćete biti visoka institucija ili skupina preplašenih ljudi zabrinutih za svoju karijeru. Na vama je da odlučite.

*Autor je advokat i član Predsedništva Vojvođanskog kluba

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari