Juniorska vaterpolo reprezentacija Srbije osvajanjem zlata na nedavno završenom Svetskom prvenstvu u Pragu upotpunila je inače izvanredan utisak koji su seniori već bili ostavili u Tokiju, popevši se na najviši stepenik pobedničkog postolja.
Izabranici Dejana Savića tako su vezali osvojena zlata sa Olimpijskih igara, a najveći asovi na briljantan način oprostili se od reprezentativnih kapica.
Pitanje njihovih naslednika automatski se postavilo i malo ko je očekivao da će odgovor biti dobijen već u Pragu, ako ne za Pariz 2024. a ono sigurno za Olimpijske igre 2028.
Refleksija dobrog rada u mlađim klupskim kategorijama, ali i mogućnost da dobar broj njih već par godina igra seniorski vaterpolo, u prestonici Češke dobila je najbolju moguću formu.
Istovremeno, veća ulaganja države, protkana raspodelom novca i na lokalnom nivou, pokazuju kako ima smisla investirati u nešto što materijalno nije isplativo, ali je u svakom drugom pogledu dragoceno.
Uroš Stevanović, selektor juniorske reprezentacije, izdanak je stare vaterpolo škole.
U Kragujevac je došao 2013. dokazujući se prethodno u Partizanu i Crvenoj zvezdi.
Jugoslav Vasović, direktor Radničkog, bio je jedan od retkih klupskih operativaca koji je za Danas otkrio da je godišnji budžet kluba oko 700.000 evra i da je najvećim delom isfinansiran od strane Grada Kragujevca.
Posledično, ogroman broj dečaka i devojčica rado bira treniranje vaterpola u srcu Šumadije, a dobar rad u mlađim kategorijama ogleda se i u činjenici da su njih šestorica bili deo juniorske reprezentacije u Pragu.
Nažalost, upliv politike je bio, a i danas je neizbežan.
Verovatno zbog dobrog političkog vladanja, Aleksandar Šapić je od države dobio ogromna finansijska sredstva za VK Novi Beograd, koji je gotovo preko noći od lokalnog kluba postao velesila, raspolažući godišnje sa tri miliona evra.
Bolja klima, u međuvremenu, stvorena je i u Partizanu, dolaskom Filipa Filipovića i njegovih saradnika, Crvena zvezda, Šabac i Vojvodina još uvek finansijski deluju stabilno, mada je jasno da novčano ne mogu da pariraju Radničkom i Novom Beogradu.
Ironično ili ne, dok su prethodno bili finansijski onemogućeni da vraćaju vrhunske srpske igrače, naši klubovi šansu su davali mladićima iz svojih redova, od kojih je većina i osvojila zlato u Pragu. Povratkom iskusnih i vrhunskih asova biće interesantno kako će i na koji način dobijati prostora shodno svom talentu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.