Važno je biti blizak SNS-u 1Foto: Pixabay/Sakurayim

Na Konkursu sufinansiranja medijskih projekata u Leskovcu za 2020. godinu, od ukupno podeljenih 30 miliona dinara, najviše je dobila TV Leskovac, koja je od pre godinu dana u vlasništvu Radojice Milosavljevića, kruševačkog biznismena, koji i dalje kupuje televizije po Srbiji, najverovatnije za račun SNS-a.

Za projekat „Zeleno preduzetništvo“ dobili su čak 9,8 miliona dinara, trećinu ukupnih sredstava namenjenih medijima u Leskovcu za 2020. godinu.

Gradska uprava grada Leskovca – Odeljenje za društvene delatnosti i lokalni razvoj, čiji je šef Saša Mladenović, čak je u raspisanom javnom konkursu za ovu godinu promenila sadržaj Konkursa u odnosu na prošlogodišnji u delu u kome se maksimalni iznos koji se može odobriti po jednom projektu, povećava od prošlogodišnjih 5 na 10 miliona dinara, taman koliko je Televizija Leskovac dobila ove godine, promenivši u međuvremenu vlasnika.

Providno, nema šta.

Druga po visini dobijenih sredstava je Televizija K-1 doo Leskovac sa iznosom od 4,5 miliona dinara, godinama bliska SNS-u.

I ništa tu ne bi bilo neobično, jer ova televizija godinama dobija milionske iznose, da njen račun nije u blokadi već 6-7 godina, što se lako može proveriti preko APR-a i Narodne banke Srbije.

Preko 30 miliona dinara u zadnjih nekoliko godina je dodeljeno ovoj televiziji.

Pitanje za odgovorne, kako je to moguće?

I još jedan paradoks.

Niškim medijima, naravno bliskim vlastima, i ove, kao i ranijih godina, dodeljena su znatna sredstva poreskih obveznika Leskovca.

Tako je ove godine njima podeljeno, ni manje ni više, nego 2,6 miliona dinara i to: naravno RTB „Belle Amie“ – 900.000,00 dinara, „Zoni plus“ doo – 700.000,00 dinara, „Kopernikus Cable Network-u“ – 700.000,00 dinara i potpuno nepoznatoj PR Agenciji „Hello animation“ – 300.000,00 dinara.

I to nije sve.

Televiziji „Info Puls“ iz Vranja podeljeno je 400.000,00 dinara, koja se u Leskovcu i ne vidi, a preduzeću za proizvodnju i promet računarske opreme „Direct Link“ doo iz Beograda – 200.000,00 dinara!

Inače, Komisiju je radila u sledećem sastavu: Miodrag Miljković iz Niša (predlog „čuvenog“ Društva novinara Niša), Radoman Irić iz Vranja (predlog NUNS-a) i Miloš Stošić, takođe iz Vranja (predlog udruženja RAB Srbija).

U Rešenju o njihovom imenovanju stoji da svi imaju status novinara, što nije tačno. Jedini novinar među njima je Irić iz Vranja.

Interesantno je i to da je ova komisija i prošle godine radila u istom sastavu, iako je bilo i drugih predloga raznih novinarskih udruženja za članove komisije.

Što sigurno nije slučajno.

I još nešto, Leskovac je jedini grad u Srbiji kome su po odluci Upravnog suda u Nišu poništena rešenja za izbor medijskih projekata koji će biti sufinansirani iz budžeta grada za 2015. i 2016. godinu i plaćeni ogromni sudski troškovi, a i Rešenje za 2017. godinu je u sudskom prosecu.

Najverovatnije će i Rešenje za 2020. godinu imati istu sudbinu, naravno zbog niza napravilnosti u realizaciji Konkursa koje se ponavljaju iz godine u godinu.

Iza svega gore navedenog stoji gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović još od 2014. godine, od kada je i počelo projektno sufinansiranje medija u Srbiji, i poslušni šefovi Gradske uprave – Odeljenja za društvene delatnosti i lokalni razvoj.

On se za sve pita, o svemu odlučuje, pa su neki raniji članovi komisija govorili kako od gradonačelnika dobijaju spiskove medija i iznose koje oni „moraju“ da dobiju.

O moralu članova komisija, ne treba ni govoriti.

Možda će i sledeće godine Komisija raditi u istom sastavu u interesu gradonačlenika, Radojice Milosavljevića, niških provladinih medija, ali ne i u interesu građana Leskovca, sa čijim se parama oni neodgovorno ponašaju.

Autor je direktor Radio „016“ doo Leskovac

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari