Nova nesumnjivo proevropska lica – Tanja Miščević kao ministarka za evropske integracije i Dubravka Đedović Negre na čelu energetike i rudarstva sa iskustvom menadžerke u Evropskoj investicionoj banci i niz regionalnih projekata, mogla bi da se računaju kao blagi zaokret trećeg kabineta Ane Brnabić ka Briselu.
Posebno što su u ovoj ministarskoj raspodeli ispali proruski nahereni Aleksandar Vulin i Nenad Popović.
No, dve nove laste, baš kao i dve odlepršane, nisu garancija, pre su laka kozmetika, mada je Miščević nakon podužeg odsustva zapravo na pravom mestu, a Đedović Negre izvesno donosi dobre veze, koje bi bile efikasnije da joj je pripao (još) nepopunjen resor javnih ulaganja.
Doduše, prvi izostanak Zorane Mihajlović iz Nemanjine otkako je oblikuje SNS, ako se učitava spoljno-ponešto politički, moglo bi da bude ne baš diskretna poruka Vašingtonu pošto se podugo šapuće da je „američki čovek“, ali pre će biti štap naprednjacima koji bi, ako još ima takvih, da misle svojom glavom bar ponekad.
U Vladi će biti još novih lica, dr Danica Grujičić i dr Jelena Begović, Jelena Tanasković i Zoran Gajić, primerice, ali njihova postavljenja nemaju političku dimenziju. Slično je i sa većinom ostalih rešenja, a blagi povetarac sa Zapada mogao bi da se oseća u Ministarstvu za društveni dijalog gde umesto Gordane Čomić dolazi Tomislav Žigmanov iz Demokratskog saveza Hrvata.
Mada mereno učinkom dosadašnje ministarke, ovo je bio i ostaće izmišljen resor; daleko od toga da za njega nema posla, ali u onome što sebe rado naziva državnim vrhom nema ni sluha ni vremena za ljudska prava i dijalog. Žigmanov bi mogao malo da ublaži napetosti sa službenim Zagrebom, što ne izgleda moguće, ali poželjno jeste.
Socijalisti su, manje više, ostali na istom, čak i ključna lica – Ivica Dačić, Branko Ružić i Novica Tončev, sa začinom u liku Đorđa Milićevića, koji već dugo nastupa više kao SNS nego SPS, a kako će se ponašati Palmin ministar privrede Rade Basta praktično nije ni važno, sve dok sluša.
Pozicije bitne Aleksandru Vučiću zacementirali su Siniša Mali, Bratislav Gašić i Miloš Vučević, uz apsolutno lojalne Anu Brnabić, Dariju Kisić i Maju Gojković, plus Gorana Vesića, Nikolu Selakovića, Aleksandra Martinovića i Tomislava Momirovića… Da ne nabrajamo dalje, jer oni nisu odgovor na pitalicu pomera li se putokaz iz Nemanjine 11 ka Briselu ili zaokreće definitivno ka Moskvi.
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.