Oko 136 hiljada potrošača je ostalo bez struje a građani Obrenovca dva dana nisu imali grejanje, po veoma hladnom vremenu, usled kompletnog kolapsa elektroenergetskog sistema nastalog u Srbiji.
Prema zvaničnim izjavama 30 odsto kapaciteta je bilo van stroja, u Termoelektrani „Nikola Tesla“ od osam blokova radila su samo dva, a van funkcije je bilo oko 2.000 trafo stanica širom zemlje.
Nadležni su za kolaps okrivili snežnu oluju, odnosno „višu silu“, koja je Srbiju zadesila u nedelju.
Takav stav vlasti veoma je neodgovoran i perfidan jer su razlozi nestanka struje i smrzavanja jednog broja građana ipak na drugoj strani.
Činjenica je da je nevreme izazvalo kvarove na distributivnoj mreži što je otežalo snabdevanje električnom energijom i svakako uticalo da deo potrošača ostane bez nje.
Međutim, osnovni razlog za prekid snabdevanja i kupovinu struje iz inostranstva, za koju je plaćeno najmanje 10 miliona evra, je što je nije proizvedeno dovoljno u pogonima EPS-a.
Jednostavno, u našoj najvećoj Termoelektrani „Nikola Tesla“ u Obrenovcu nije bilo dovoljno uglja i mazuta potrebnih u procesu proizvodnje struje.
Hidroelektrane i vetroparkovi rade punim kapacitetom međutim oni proizvode znatno manje struje od termoelektrana.
Reč je o dopunskim a ne glavnim izvorima za dobijanje električne energije u Srbiji.
Takođe, rezerve struje u hidroelektranama su na minimumu zbog toga što su trošene u znatno većoj meri nego inače zbog kašnjenja u remontu bloka B1 u TE „Nikola Tesla B“.
Menadžment EPS-a je dobro znao da su meteorolozi za nedelju najavili sneg te je preduzeće trebalo bolje da se pripremi za ono što nastupa.
Nije trebalo izvoziti viškove struje u petak (10. decembra) ako se znalo da dva dana kasnije zbog nevremena može doći do problema sa snabdevanjem.
Isto tako na vreme je trebalo obezbediti dovoljne količine kvalitetnog uglja za potrebe TENT-a.
Kao i mazuta koji pomaže u proizvodnju struje kada ugalj nije dovoljno kvalitetan. Ništa od toga nije urađeno i epilog je katastrofalan.
Potrošači bez struje, građani bez grejanja i EPS sa desetak miliona evra gubitka zbog kupovine električne energije u zimskom periodu kada je najskuplja.
Da i vlast, doduše tiho, priznaje da krivca za kolaps treba tražiti u EPS-u potvrđuje izjava Zorane Mihajlović, ministarke rudarstva i energetike „da pored elementarnih nepogoda ima i drugih uzroka i faktora“.
Ono što je sigurno je da EPS-a duguje izvinjenje potrošačima zbog kolapsa a menadžment da snosi posledice zbog nesposobnosti i neodgovornog ponašanja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.