Visina penzije određuje se šacometrijskom metodom

Ostavite komentar


  1. Они су током 2014 године извршили смањење пензија а све у складу са Законом о привременом уређивању начина исплате пензија без претходног доношења решења којим се умањује износ пензије који је претходно правоснажним решењем Пио фонда утврђен а што је супротно Закону о ПИО и Закону о општем управном поступку по коме је и донето решење о пензији, чиме је повређено је право на подношење правног лека, односно друго правно средство из члана 36 став 2 Устава, јер умањене пензије нису исплаћиване на основу правноснажних решења ПИО фонда (већ директном применом закона), па пензионер није могао употребити ни жалбу у управном поступку ни тужбу у управном спору. Законом о привременом уређивању начина исплате пензија, усвојеним крајем октобра 2014. године умањена су пензијска примања која су већа од 25.000,00 динара.Законом о изменама и допунама Закона о пензијском осигурању, усвојеним крајем децембра 2014. године, њиме је суспендовано априлско и октобарско усклађивање пензија са трошковима живота за све време неороченог важења претходно наведеног закона. И један и други закон нису у складу са Уставом, јер нарушавају члан 20 став 2 који предвиђа да се достигнути ниво људских права, а ту спада и право на пензијско осигурање, не може смањивати. Члан 21 став 3 забрањује дискриминацију, а пензионерима се примања умањују прогресивно за разлику од запослених у јавном сектору којима се умањују линеарно. Члан 58 став 1 који јемчи мирно уживање имовинских права стечених на основу закона, а такво је и право на пензију. Члан 194 став 5 који одређује да закон не сме бити у супротности са ратификованим међународним уговором, каква је и Европска социјална повеља која у члану 12 тач. 1-3 предвиђа да је држава потписница дужна да свој систем социјалне сигурности, а ту спада и пензијско осигурање, одржава и постепено подиже на виши ниво. Стечено право на пензију представља имовину , па је обуставом исплате повређено право на мирно уживање имовине које је гарантовано у члану 1. Протокола 1. Европском конвенцијом за заштиту људских права и основних слобода (пресуда Европског суда за људска права „Грудић против Србије“ од 17.4.2012. године. У чл.214 ЗОО је прописано: „Када се враћа оно што је стечено без основа, морају се вратити плодови и платити затезна камата, и то, ако је стицалац несавестан од дана стицања, а иначе од дана подношења захтева “.
    У конкретном случају очигледно је да је ПИО несавестан стицалац те он мора затезну камату платити од дана стицања па до коначне исплате на разлику мање исплаћене пензије пензионерима од дана доспелости сваког појединачног месечног износа па до коначне исплате.

  2. Sindikat vojnih penzionera je svim poslanickim klubovima u Narodnoj skupstini Srbije dostavio predlog dopune Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o PIO: 1. da se Zakonom predvidi povracaj neisplacenih delova penzije po osnovu zakona o privremenom uredjivanju nacina isplate penzija, onoliko meseci koliko je umanjivana penzija tako da to bude snosljivo za javne finansije. 2. da se brise clan 53b. Predloga zakona kojim je predvidjeno obustavljanje redovnoih uskladjivanja penzija u skladu sa statistickim podacima o kretanju cena i rastu BDP i 3. Da se sastav Upravnog odbora fonda PIO sa sedam uveca na 19 clanova tako da korisnici-penzioneri i osiguranici-sada zaposleni imaju vecinu u njemu. Zakon PIO bi bio neustavan i u suprotnosti sa medjunarodnim konvencijama o ljudskim pravima ukoliko ovi predlozi ne bi bili usvojeni. Osteceni penzioneri ce morati preko sudskih parnica, i Ustavnog suda Srbije da se bore za svoja prava pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu.

  3. Ne treba se čuditi nakaradnim predlozima vlasti, rešenjima i praksi koja je uglavnom protivzakonita i protivustavna. Građanima Srbije mora konačno biti jasno da mi živimo u refeudalizovanij državi u kojoj vrhovnik-feudalac odlučuje o svemu, pa su po njegovoj odluci suspendovane sve norme pravne države. Dokle će narod to da trpi, videćemo!

Ostavite komentar


Lični stavovi

Naslovna strana

23. decembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Gordana Bjeletić, novinarka

Dnevni list Danas su jedine profesionalne novine u Srbiji.