Najavljena seča platana u Bulevaru kralja Aleksandra malo koga je protekle nedelje ostavila ravnodušnim. Podjednak je bio broj onih koji su tvrdili da je reč o velikoj prevari gradskih vlasti zarad novih parking mesta kao i onih koji su se pitali čemu tolika „frka“ zbog seče starog i bolesnog drveća. Odavno, problem lokalnog stanovništva nije privukao toliku pažnju javnosti, kao slučaj Platana Platanovića.

Podršku stanovnicima Bulevara, dali su mnogi, među njima i brojni srpski intelektualci, a slučaj je hteo da prvo posečeno stablo bude platan koji se nalazio preko puta stana poznatog teatrologa Jovana Ćirilova. Na kraju, ceo problem je dospeo do Skupštine Srbije.

„Moram da priznam da sam zamišljao Skupštinu Srbije kao telo gde se održavaju odbori koji bi trebalo da smanje broj nezaposlenih, da dođu investicije, kako da se spreče poslodavci koji ne isplaćuju socijalno i zdravstveno , kako da se borimo protiv kriminala,“ izjavio je gradonačelnik Beograda Dragan Đilas, reagujući na vest da će o platanima raspravljati skupštinski odbor za zaštitu životne sredine. Ipak, sve ovo navedeno nije posao Skupštine, već drugih nadležnih organa koji bi trebali da reše ove probleme.

Političari često zaborave da od rasprave o „visokoj politici“ građani ne mogu da žive (osim političara). U slučaju Platana Platanovića nije važno ko je u pravu već da se utvrdi istina.

Da li su platani zaista toliko bolesni da mogu da ugroze bezbednost onih koji prolaze ovom ulicom? Ukoliko neko zaista uspe da zarad nečijih interesa poseče zdravo stablo zašto to isto sutra ne bi uradio u Subotici, Nišu, Pirotu.

Bez obzira da li su građani Bulevara u pravu ili ne, raspravom u Skupštini Srbije stanovnici Bulevara su ipak uspeli da izvojevaju jednu malu pobedu. Samo da ne bude „Pirova pobeda“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari