Vitez poziva kome ne garantuju bezbednost: Umesto čestitke inspektoru Slobodanu Milenkoviću na nagradi koju je primila njegova majka 1foto FoNet Aleksandar Barda

U nedelju je žiri udruženja Liga eksperata po 18. put dodelio nagrade Vitez poziva. Još daleke 2007. godine, kada je to priznanje ustanovljeno, postavljen je visok standard, pa su prve viteškinje i vitezi postali (azbučnim redom) Tibor Varadi, Jelisaveta Vasilić, Zagorka Golubović, Predrag Koraksić Koraks, Dušan Makavejev i Nebojša Popov. Vremenom se, uz nastojanje da se održi isti nivo, došlo do broja 88.

List Danas je u ponedeljak izvestio o prigodnoj svečanosti u Narodnom pozorištu, naveo imena dobitnika i citirao nadahnuti govor vladike Amfilohija. Iz razumljivih razloga – u pitanju je opis svečanog čina – iz izveštaja je izostavljen jedan neprijatan detalj. Zadržimo se na njemu.

U foteljama na bini Narodnog pozorišta, uz časnog vladiku, ponosno su sedeli ostali dobitnici: slavni sportista i nesuđeni predsednik Fudbalskog saveza Srbije Nemanja Vidić, naš vodeći energetičar i akademik SANU Slobodan Vukosavić, predsednica Udruženja tužilaca Srbije i tužiteljka Apelacionog javnog tužilaštva u Beogradu Lidija Komlen Nikolić i ugledni nezavisni novosadski novinar Nedim Sejdinović.

Vitez poziva kome ne garantuju bezbednost: Umesto čestitke inspektoru Slobodanu Milenkoviću na nagradi koju je primila njegova majka 2
Foto: FoNet/Milica Vučković

Jedino je publika na mestu čestitog inspektora MUP-a Slobodana Milenkovića gledala dostojanstveno i izmučeno lice njegove majke. Ona već mnogo meseci strepi za život svog sina i njegovo četvoro dece koje specijalci danonoćno čuvaju (treba li pitati: od koga?). Došla je da ga zameni i da se dirljivim rečima obrati skupu.

Samo sat i po pre ceremonije, advokatu Boži Preleviću stigla je poruka da inspektoru ne može da se garantuje bezbednost. Ko bi se drznuo na atentat u nacionalnom teatru? Davne 1865. u sličnom hramu umetnosti Linkolna je lišio života jedan osvetnik. Ali ko bi se svetio policajcu posvećenom dužnosti? Kriminalac, vlasnik najveće fabrike droge u Evropi? Ili oni koji ga čuvaju od ruke pravde? Pa, to su isti likovi koji treba da štite i inspektora! Ko je tu lud?

Kako je došlo do apsurdne situacija da narkodiler slobodno i razmetljivo okupira medije, a da se uzornom policajcu i njegovim bližnjima nametne status poluuhapšenika sa vrlo restriktivnim kretanjem? Burleskna komedija situacije u kojoj su Arsen Lupen, kralj podzemlja i Šerlok Holms izmenili mesta? Da li inspektora zaista vlast nije u stanju da zaštiti od sebe same? Možda je želela da spreči da se čuje za Milenkovićevo zasluženo priznanje?

Bilo kako bilo, kobni metak iz zloglasne kovnice smrti firme SPS-SRS-SNS u nedelju nije stigao do svoje mete. Došao je glave Ivanu Stamboliću, okrznuo je Vuka Draškovića, pogodio Olivera Ivanovića, kao i niz drugih žrtava crveno-crne koalicije, pa je nastavio svoj preteći let. Samo od nas zavisi da li će da pogodi hrabrog Milenkovića, inspektora Mitića ili nekog drugog za vlast neprijatnog svedoka iz IV odeljenja MUP-a.

Ako Srbija ikada postane normalna zemlja – a alternativa je njena trajna urušenost – Policijska akademija ili slična ustanova jednog dana će nositi časno ime Slobodana Milenkovića, a medalje za hrabrost i profesionalnost zvaće se po njegovim kolegama.

Već dva dana oklevam da se oglasim ovim povodom, iz bojazni da pokretanje svake nove teme odvraća pažnju sa studentskih zahteva. Svi su važni, ali je ključan prvi zahtev – da se javnosti učini dostupnom dokumentacija o padu nadstrešnice pre šest nedelja u Novom Sadu. Neupućeni posmatrač bi pomislio: čemu drama, svuda u svetu se dešava da se sruši neki nesolidno obnovljen građevinski objekat. U ovom slučaju, međutim, razmere same tragedije su jedna strana medalje, a druga – po vlast potencijalno pogubna – sadržana je u svim nepodopštinama koje su pratile rekonstrukciju. Ona je paradigmatična za funkcionisanje ove vlasti, sa svom njenom oholom bezobzirnošću, nesputanom halapljivošću, antologijskom ignorancijom i drskim muljavinama.

Povlačenje novosadske petlje para ceo štrik. Tog trenutka postaje jasan mehanizam kolosalne pljačke omađijanog i zaslepljenog naroda: ko su stvarni vlasnici Beograda na vodi, zašto je svaka građevinska investicija nekoliko puta skuplja od ekonomske cene, kako je moguće da se brzo ruši sve što grade Vesić, Radoičić, Veselinović i ostali „čuveni neimari“ itd.

Studenti su upecali soma kapitalca. Sve napore treba usmeriti njegovom izvlačenju na suvo. Dodatnu motivaciju tom poduhvatu može da pruži i progon inspektora Milenkovića s ciljem da se sakrije istina. I jedno i drugo je deo zajedničke borbe za vladavinu prava i jednakost građana pred zakonom.

Autor je predsednik žirija za dodelu priznanja Vitez poziva

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari