Vojno osoblje Srbije može na Kosovo 1Foto: canva

Međunarodno javno pravo je jače od ekonomskih i vojnih interesa pojedinih država; Republika Srbija mora da se otvori prema čitavoj međunarodnoj zajednici podnošenjem zahteva za povratak odabranog srpskog osoblja vojnih sposobnosti na Kosmet na zadatke iz Rezolucije SB UN 1244/1999 i Kumanovskog sporazuma svim državama članicama UN i svim državama članicama KFOR-a čije su vojske bile u sastavu KFOR-a kada je potpisan Kumanovski sporazum a ne da se zatvori kao do sada; pravni problem Kosmeta se ne rešava u KFOR-u, Briselu i Berlinu već kod svake pojedine države članice UN koje su dužne da poštuju i izvršavaju Odluke Saveta bezbednosti UN.

Nedavno se u sredstvima javnog informisanja moglo pročitati saopštenje političkih predstavnika dve države da su protiv mogućeg povratka srpske vojske na teritoriju Kosova.

Međutim, ugovor (Kumanovski sporazum) se mora poštovati u kome je odredba o povratku odabranog srpskog osoblja. Mora se poštovati i Povelja UN jer sve države članice UN imaju obavezu da poštuju i izvršavaju odluke Saveta bezbednosti i međunarodne ugovore. ,

Ovo saopštenje ide u prilog Republici Srbiji jer ove države kao članice UN izražavaju svoj odnos po ovom problemu.

Zahtev za ispunjenje Rezolucije Saveta bezbednosti UN 1244/1999 i ispunjenje Kumanovskog sporazuma se podnosi isključivo svim državama članicama Ujedinjenih nacija na osnovu odredbe čl.25 Povelje UN i Preambule UN svim državama članicama KFOR-a čije su vojske bile u sastavu KFOR-a kada je potpisan Kumanovski sporazum.

Zahtev za izvršenje Rezolucije SB UN 1244 i Kumanovskog sporazuma se ne može podneti Savetu bezbednosti UN da izvrši svoju odluku br.1244 jer je ova odluka već doneta i potrebno je provesti postupak neposrednog izvršenja ove odluke kod svih država članica UN.

Zahtev se, takođe, ne podnosi KFOR-u za povratak odabranog srpskog osoblja na Kosmet.

KFOR – međunarodne vojne snage na Kosmetu odlučuje u svim slučajevima osim o povratku odabranog srpskog osoblja vojnih sposobnosti na Kosmet na zadatke iz Rezolucije Saveta bezbednosti UN 1244.

U Kumanovskom sporazumu je jasno navedeno da za povratak odabranog srpskog osoblja vojnih sposobnosti na Kosovo nije potrebna prethodna izričita saglasnost Komandanta KFOR-a.

Odluku Saveta bezbednosti 1244/1999 izvršavaju sve države članice UN. Kumanovski sporazum izvršavaju sve države članice KFOR-a čije su vojske bile u sastavu KFOR-a kada je potpisan Kumanovski sporazum pa je potrebno njima predati zahtev a ne KFOR-u, jer za isto, nije nadležan.

Autor je advokat iz Zemuna

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari