Vučić iskoristio strujni kolaps za politički marketing 1Foto: N. K.

Nakon šest dana od usvajanja novog Kodeksa novinara i novinarki Srbije na Skupštini NUNS-a, 15. juna ove godine, koji je uradila Radna grupa Saveta za štampu, a još treba da potvrdi i UNS, medijski radnici provladinih medija su se već „spotakli“ u primeni nekoliko odredbi iz njenog poglavlja i preambule.

Vučićev poziv Dubravki Đedović Handanović, ministarki rudarstva i energetike u Vladi RS, da Srbiji obezbedi nesmetano snabdevanje strujom, u trenutku kada je 21. juna 2024. godine skoro cela Crna Gora, Bosna i Hercegovina, kao i delovi Hrvatske, Albanije i Grčke ostali bez struje, na temperaturi koja je u nekim mestima prelazila 40 stepeni, provladini mediji nisu pretočili u „objektivno, pravovremeno i istinito“ informisanje javnosti.

Iako su iz Elektromreže Srbije istog dana, 21. juna ove godine, kada je došlo do kolapsa u snabdevanju električnom energijom u ovim zemljama, izdali saopštenje za javnost: „Povodom masovnog nestanka električne energije u BiH, Crnoj Gori, Hrvatskoj i Albaniji, Elektromreža Srbije obaveštava javnost da u radu prenosnog sistema Republike Srbije nije bilo poremećaja i da je situacija u prenosnoj mreži naše zemlje stabilna“, provladini mediji to nisu preneli kao udarnu vest, već Vučićevo upozorenje da „Srbija mora da ima energiju sve vreme“ i da svi sektori za energetsku bezbednost (EPS, EMS i drugi) kao i njihovi radnici, koji ne treba da idu kućama, to obezbede.

Takođe, nije izostao ni Vučićev poziv ljudima iz energetskog sektora da dođu na sastanak u popodnevnim satima, zajedno sa ministarkom Đedović Handanović.

Vučić iskoristio strujni kolaps za politički marketing 2
Foto: Privatna arhiva

Na taj način grubo je prekršena tačka 3. Kodeksa, u Poglavlju II „NEZAVISNOST OD UTICAJA“, u kome se navodi da „novinari/novinarke/ urednici/urednice ne smeju da pristanu da u bilo kojoj novinarskoj formi plasiraju bilo kakav oblik komercijalnog oglašavanja ili političke propagande“.

Jer Vučićevo obraćanje javnosti nema značaj informacije od javnog značaja, već je sračunato da se stabilnost energetskog sistema u Srbiji o ovakvoj situaciji, kada su skoro svi prenosni sistemi zemalja u okruženju bili u prekidu, pripiše njegovom pravovremenom brigom, odnosno preduzimanjem svih neophodnih radnji da se on sačuva od kolapsa, što je u domenu političkog marketinga, propagande i političke kampanje, koju on vodi preko cele godine, nezavisno od izbora.

Naslovi na portalima medijima, kao što su: „Slučajnost, koincidencija ili nešto drugo? Zemlje koje su se udružile protiv Srbije, nisu imale struje!“ (INFORMER); „VUČIĆ SPASAO SRBIJU KOLAPSA Hrvati u šoku zbog nestanka struje, ali on je 2015. napravio VIZIONARSKI potez!“ (ALO); „VUČIĆ PORUČIO MINISTARKI ENERGETIKE: Srbija mora da ima električnu energiju SVE VREME, sazvan HITAN SASTANAK!“ (KURIR); „VUČIĆ ZATRAŽIO OD MINISTARKE ĐEDOVIĆ: Sve obezbedite! STRUJA U SRBIJI NE SME DA NESTANE – sazvan hitan sastanak“ (NOVOSTI); „Vučić sazvao hitan sastanak: Struja u Srbiji ne sme da nestane“ (Kosovo Online) – najbolje ilustruju ovu tvrdnju i regulativu iz novog Kodeksa, sadržane u Poglavlju I „ISTINITOST IZVEŠTAVANJA“, gde se u tački 5. navodi da „naslov teksta/priloga ne sme da bude u suprotnosti sa suštinom teksta/priloga“, a u smernici za ovu tačku da mediji treba da se uzdrže od korišćenja „mamac“ naslova i naslova koji generalno odgovaraju sadržaju teksta, ali su preterano naglašeni ili senzacionalistički.

Na ovaj način provladini mediji nisu interes javnosti za potpunim, blagovremenim i istinitim informisanjem stavili iznad svih drugih interesa, jer „javni interes podrazumeva objavljivanje svih važnih informacija koje su građanima/građankama od pomoći pri formiranju suda/mišljenja o pojavama i događajima“ (stav 6. Preambule Kodeksa) kao i da „novinari/novinarke i urednici/urednice odgovorni/odgovorne su javnosti i rukovode se opštim, a ne parcijalnim ekonomskim, političkim i drugim interesima“, stav 7. iste preambule Kodeksa.

Takođe, prećutali su „činjenice koje mogu bitno da utiču na stav javnosti o nekom događaju“, što je po tački 4. Poglavlja II, „NEZAVISNOST OD UTICAJA“, „jednako njihovom namernom iskrivljavanju ili iznošenju neistina“.

Autor je diplomirani politikolog – novinar

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari