"Vučić ne laže": Zašto bivši radnici propalih društvenih firmi u Nišu protestuju već 15 godina? 1Radnici propalih društvenih preduzeća u Nišu: Foto N1

Nekadašnji radnici propalih društvenih preduzeća u Nišu, koji već 15 godina svakog petka protestuju ispred Gradske kuće, dobili su pre par dana još jedno obećanje o isplati zaostalih zarada, ovog puta od novog gradonačelnika, Dragoslava Pavlovića, četvrtog gradonačelnika iz Srpske napredne stranke koji ih u to uverava.

„To vam je završeno“, obećavao im je i Aleksandar Vučić, i kao premijer i kao predsednik, ali od tog posla nije bilo ništa.

„Vučić ne laže! Hiljadu puta je dokazao da govori istinu!“, rekao je Pavlović okupljenim radnicima, čuvši primedbu jednog od njih da ih je predsednik Srbije lagao, pošto je u kampanji za ovogodišnje lokalne izbore, 30. maja, u hali „Čair“, obećao da će „za njih 3.757 u narednih mesec dana biti napravljen dogovor kako da im se isplati svih 1,7 milijardi dinara za zaostale plate i u kom roku“. Pri tom je podsetio na činjenicu da su njihove firme zakatančene zbog prethodne, „pljačkaške“ vlasti.

Podaci bivših radnika bitno su drugačiji od onih koje je Vučić tada saopštio. U Nišu na isplatu zaostalih zarada čeka njih 9700 iz 60-tak društvenih preduzeća koja su nakon neuspešnih privatizacija i restruktuiranja otišla u stečaj, kažu. Sa Vladom se godinama pregovara o isplati zaostalih zarada za oko 6000 onih koji nisu tužili ni državu ni fabriku ili su tužili samo fabriku a stečaj je završen. „Niko ne zna ukupnu cifru koju nam država duguje, ali se pojedinačni iznosi kreću od 200.000 do sedam miliona dinara“. U Srbiji je ukupno oko 100.000 njihovih kolega koji su u istoj situaciji, dodaju.

"Vučić ne laže": Zašto bivši radnici propalih društvenih firmi u Nišu protestuju već 15 godina? 2
Zorica Miladinović: Foto Marija Janković

Neki se prisećaju da im je Vučić i prilikom radnog boravka Vlade u Nišu, u oktobru 2016. godine, obećao isplatu zaostalih zarada „do kraja godine“, za šta u budžetu „ima para“, te da će nešto kasnije to biti učinjeno „i u svim ostalim gradovima“. Već u februaru 2017. srušio im je Sneška, rekavši da para za njih- nema, a da će im ono što su davno zaradili biti isplaćivano „u skladu sa mogućnostima“.

Za to vreme, „milioneri na socijalnoj pomoći“, sve umorniji i u manjem broju, jednom nedeljno podsećaju nadležne da postoje. Neki od njih su štrajkovali glađu. Oko 7500 ih je ostalo bez struje zbog neplaćenih računa. Izvršitelji im kucaju na vrata zbog komunalnih dugova. Čekajući na zarađene plate, mnogi su umrli.

A vlast se ponaša kao da za rešavanje njihovog problema ima vremena, mada im je vreme davno pobeglo.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari