Informacija da je Zoran Đorđević dobitnik priznanja „Evropski Najmenadžer & Najkompanija za 2023. godinu“, koju je kao promo izvor objavio portal B92, 29. juna ove godine, odjeknula je sa nevericom među oko 15.000 zaposlenih u Pošti Srbije, u kojoj je dobitnik ovog priznanja bio v.d. direktora do polovine maja 2024. godine, kada ga je Vlada RS razrešila i na to mesto postavila Zorana Anđelkovića.
Nagrada je uručena 27. juna u Sarajevu, na 45. završenoj ceremoniji dodele ovih priznanja „najuspešnijim poslovnim ljudima i kompanijama iz jugoistočne i srednje Evrope“, objavo je ovaj portal, uz isticanje da je „odluke o dobitnicima doneo nezavisan evropski žiri“.
Inače, Zoran Đorđević je na poziciji v.d. direktora Pošte Srbije bio od marta 2021. godine, kada je smenjena Mira Petrović, dotadašnja v.d. direktorka.
Petrovićevoj je jedina preporuka bila što je kadar od poverenja Milana Krkobabića, predsednika PUPS-a, koji je ovo preduzeće dobio na osnovu koalicionog sporazuma sa SNS, odnosno Aleksandrom Vučićem, tadašnjim njenim predsednikom, a ostavila je Poštu Srbije u nezavidnoj poslovnoj situaciji, sa brojnim obustavama rada zaposlenih.
Dolazak Zorana Đorđevića ne samo da nije uzdiga0 ovo preduzeće do nivoa koji se očekivao od poštanskog operatora sa dominantnim učešćem na tržištu poštanskih usluga Srbije, u 100 posto vlasništvu države, već ga je još više urušio.
Umesto da podiže sistem Đorđević je svoju šansu video u diplomatskoj aktivnosti.
U svom kabinetu primao je ambasadore brojnih zemalja, uglavnom bez svojih saradnika.
Povodi za takve susrete bili su filatelistički: izdavanje prigodnih poštanskih maraka Pošte Srbije povodom uspostavljanja diplomatskih, pa čak i prijateljskih odnosa Srbije sa zemljama, što sam napisao u autorskom tekstu u Danasu, pod naslovom „Diplomatiju ‘vežbao’ godinama u Pošti Srbije“.
Takva diplomatska aktivnost bila je dobro primljena i u Vladi Srbije, koja ga je polovinom prošle godine predložila na mesto ambasadora u Sloveniji, ali od ove države nije dobio saglasnost za to postavljenje, agreman.
U javnosti je odjeknula i njegova izjava da sve u životu duguje Vučiću, data 2. novembra 2023. godine na konferenciji za medije, a povodom osmog dana po spontanoj obustavi rada dela zaposlenih u poštanskom sistemu iz osnovnih tehnoloških delatnosti, koju nisu vodili sindikati već dostavljači, šalterski radnici i dr, jer su im sva obećanja o „svetlijoj poštanskoj budućnosti i popravljanju socijalno-materijalnog položaja“ prelila čašu trpeljivosti.
Ova obustava rada je trajala najduže od svih obustava do tada, više od mesec dana.
Javnost je sa tim događajem upoznata i u mom autorskom tekstu, pod naslovom ‘Poštar’ koji sve duguje Vučiću, koji je 11. novembra prošle godine objavio list Danas.
Zaposleni u Pošti Srbije, posebno u tehnološkim delatnostima, veoma su iritirani izjavom Đorđevića, prilikom uručenja ovog priznanja, koje se, kako piše BIZ B92 „dodeljuje zbog vrhunskih menadžerskih dometa, izuzetno uspešnog vođenja, kontinuiranog rasta, razvoja i stabilnog poslovanja“, u kojoj je naveo: „Zahvaljujem se svim mojim zaposlenima, klijentima i partnerima koji su bili i ostali deo našeg puta ka uspehu. Vaša podrška, poverenje i doprinos su neizostavni u svakom mom dosadašnjem uspehu i dostignuću.
Ovo priznanje posvećujem mom timu koji me prati više od 10 godina, jer bez njih, ovaj uspeh ne bi bio moguć“.
Inače, dok je bio v.d. direktora u Pošti Srbije Zoran Đorđević je često bio promovisan u provladinim medijima kao uspešan poslovni čovek, kao što je pisanje portala Telegraf Biznis, od 7. avgusta prošle godine „Zoran Đorđević: Verovao sam da Pošta može da izraste u srpski Amazon, ovo su svi problemi i šanse“, kao i nadahnuće da za to nalazi u znatno mlađoj izabranici svog srca, kao što se navodi u tekstu Kurira, od 19. februara ove godine, pod naslovom „INTERVJU NA 10.000 METARA IZNAD ZEMLJE SA DIREKTOROM POŠTE: Đorđević uskoro staje na ludi kamen, a evo šta je još otkrio o Marini“.
Svi ti tekstovi, iako su autorski potpisani od strane novinara, imaju obeležja plaćenog oglašavanja ili prikrivenog reklamiranja, i potpadaju pod Poglavlje II „NEZAVISNOST OD UTICAJA“, novog Kodeksa novinara i novinarki Srbije, gde se u tački 3. navodi da „Novinari/novinarke/ urednici/urednice ne smeju da pristanu da u bilo kojoj novinarskoj formi plasiraju bilo kakav oblik komercijalnog oglašavanja ili političke propagande“, a u njenim smernicama: „Političko i komercijalno oglašavanje, (uključujući i humanitarne akcije ako se njima reklamira neko pravno lice), mora da bude jasno označeno nazivom: politički marketing, oglas, promotivni sadržaj i slično“, i „Novinari/novinarke neće stavljati svoj potpis ispod komercijalnog oglašavanja ili političke propagande“.
Na novom v.d. direktora Pošte Srbije je da u javnom interesu informiše javnost, a pre svega zaposlene u ovom preduzeću, da li su neka od brojnih medijskih „hvalospeva“ o poslovnim rezultatima Zorana Đorđevića, koji mu je sada specijalni savetnik, plaćeni u bilo kakvom vidu (oglašavanjem, donacijom, ugovorom o poslovnoj saradnji i dr.) iz kase Preduzeća.
Takođe, javnost treba podsetiti da je ovaj evropski najmenadžer, u izjavi FoNet-u od februara ove godine, do poslednjeg trenutka gajio nadu da će biti ambasador u Sloveniji, a nije isključio ni mogućnost da u postizbornoj raspodeli dobije neku funkciju u Vladi Srbije, nekoj drugoj instituciji ili postane generalni direktor Pošte Srbije umesto vršioca dužnosti: naveo je da će kao i obično uraditi onako kako odluči Srpska napredna stranka, uz obećanje da ukoliko ne bude izabran na funkcije u novoj Vladi Srbije, nastaviti da se bavi privatnim poslom kojim se bavio pre 2012. godine.
Ništa od toga mu se nije ispunilo, pa je raspoređivanje na poziciju specijalnog savetnika v.d. direktora Pošte Srbije sigurno uhlebljenje do sledećeg izvlačenja kadrovskih karata u okviru SNS-a.
Autor je diplomirani politikolog-novinar
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.