Za udžbenike ceo minimalac 1Foto: Luca Marziale / Danas

Iako su besplatni udžbenici za osnovce bili deo predizbornih obećanja mnogih stranaka, ta ideja do danas nije zaživela, a čak i tamo gde država kupuje knjige za određeni broj đaka, roditelji nisu pošteđeni troškova.

Treba li prvaku udžbenik za muzičko ili likovno? Da li će drugak bolje naučiti srpski ako mu učiteljica traži četiri knjige, nego njegov vršnjak koji ima dve? Da li je neophodno da u kompletima od petog do osmog razreda za taj predmet budu četiri gramatike umesto jedne? Da li osmak tokom školske godine koristi 20 udžbenika, koji su u nekim osnovnim školama na spisku neophodne literature? Iz ugla izdavača odgovor je potvrdan, roditelji i pošteni nastavnici će reći suprotno.

Otkako su se na tržištu pojavili udžbenici koje obezbeđuje Fondacija „Alek Kavčić“ u nekim osmoletkama se vodi pravi rat između roditelja i nastavnika. Ogromno interesovanje i podrška roditelja, ali i šire javnosti za ono što Kavčić radi, potvrdilo je da je kupovina udžbenika ogroman namet, posebno porodicama sa više školske dece. Samo dva kompleta za starije osnovce koštaju kao minimalac.

Nadležni za obrazovanje izbegli su da se izjasne o Kavčićevoj ideji, a u jeku diskusija treba li država da kupuje školske knjige svim osnovcima jer je osnovno obrazovanje obavezno i besplatno, promenjen je zakon, čime su roditelji i formalno isključeni iz procedure izbora udžbenika, iako ih oni plaćaju.

Tačno je da roditelji nisu stručni da biraju udžbenike, ali je činjenica da nisu ni svi nastavnici i da je u nekim školama opredeljivanje za jednog ili drugog izdavača motivisano interesima koji nisu obrazovni. Nijedno istraživanje nije pokazalo da li ima razlike u kvalitetu udžbenika koji su na tržištu, niti postoje dokazi da je učenje iz udžbenika efikasnije od učenja iz materijala u nekom drugom formatu ili iz sveske. U osnovnim školama rasprostranjena je praksa da nastavnici diktiraju, pa veliki broj udžbenika ostane neotvoren. Pitanje je zašto su ih onda nastavnici tražili. Kada bi roditelji kupovali samo one knjige koje se koriste u nastavi, komplet bi bio upola jeftiniji.

Pandemija je dodatno potvrdila da se ogroman broj udžbenika ne koristi u nastavi. Nadležni ni tu okolnost nisu iskoristili kao povod da reše neke od pomenutih problema, već se nastavilo sa odlivanjem budžetskog novca na famozne digitalne udžbenike koji su tek posebna priča.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari