Zahtev o povratku srpskih snaga bezbednosti na Kosovo predati KFOR-u i članicama UN 1Goran V. Zečević - Foto: Privatna arhiva

Zahtev za povratak odabranog srpskog osoblja vojnih sposobnosti na Kosmet koji proizilazi iz Kumanovskog sporazuma i Rezolucije SB UN 1244, saglasno čl 48. st. 2 Povelje UN treba predati, ne samo KFOR-u, nego i svim državama članicama UN i svim državama članicama KFOR-a jer imaju obavezu da ispune ugovor, odnosno Rezoluciju.

Zahtev treba da sadrži dogovoreni broj i opremu osoblja koje se vraća, okvir za funkcije koje će obavljati, raspored njihovog vraćanja, geografsko razgraničenje oblasti u kojima će oni delovati i pravila koja će regulisati njihov odnos sa međunarodnim bezbednosnim prisustvom i međunarodnom civilnom misijom.

U rezoluciji SB UN br. 1244, u čl. 6, navedeno je da se povratak odabranog srpskog osoblja vojnih sposobnosti ima izvršiti NAKON POVLAČENJA jugoslovenske vojske i srpske policije za koje povlačenje je utvrđen rok od sedam dana.

Prema tome, pošto je u tome roku izvršeno povlačenje jugoslovenske vojske i Srpske policije, saglasno Rezoluciji SB UN br. 1244 povratak jugoslovenskog i srpskog osoblja na zadatke iz Rezolucije SB UN br. 1244 je bio moguć već posle 18. juna 1999. godine.

Prethodna izričita saglasnost komandanta međunarodnih bezbednosnih snaga („KFOR“) je za pravo na povratak odabranog srpskog osoblja vojnih sposobnosti isključena odredbom ugovora (Kumanovskog sporazuma) koja glasi: „Ova tačka neće uticati na dogovoreni povratak osoblja SRJ i Srbije.“

Obavezu za ispunjenje Kumanovskog sporazuma u delu povratka odabranog srpskog osoblja vojnih sposobnosti na zadatke iz Rezolucije SB UN br. 1244 imaju KFOR i države članice KFOR-a po osnovu Kumanovskog sporazuma. Obavezu za ispunjenje Rezolucije Saveta bezbednosti UN br.1244 u delu povratka odabranog srpskog osoblja vojnih sposobnosti na zadatke iz Rezolucije SB UN br. 1244 imaju sve države članice organizacije Ujedinjenih nacija po osnovu Povelje UN (čl. 25 i čl. 48 st. 2).

Niko ne može da derogira prava iz Kumanovskog sporazuma ni prava iz Rezolucije UN br. 1244 koje se odnose na povratak odabranog srpskog osoblja vojnih sposobnosti na zadatke iz Rezolucije Saveta bezbedosti UN br. 1244.

Prema tome, nadležnosti komandanta KFOR-a, Saveta bezbednosti i generalnog sekretara UN ne dovode u pitanje pravo na povratak odabranog srpskog osoblja vojnih sposobnosti na Kosmet na zadatke iz rezolucije SB UN br.1244 jer je ovo pravo sadržaj ugovora i rezolucije.

Autor je advokat

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari