Dok izvori Danasa kategorično tvrde da su restrikcije struje na zimu u Srbiji izvesne, vlast insistira na tome da ih ipak neće biti. Poslednji u nizu koji je to izrekao jeste predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
„Ne planiramo da idemo sa isključenjima“, konkretno je na tu temu rekao predsednik, ali je istovremeno objašnjavao koliko bi para država morala da plati tokom zime za uvoz struje i gasa po paprenim cenama, tvrdeći da taj novac nemaju ni mnogo bogatije zemlje.
Međutim, predsednik Vučić nije nadležan da se bavi pitanjem električne energije i energetike uopšte. Predstavnici EPS-a i Ministarstva energetike su ti koji građanima moraju da pruže odgovore na nekoliko veoma važnih pitanja, od kojih inače zavisi da li će restrikcija električne energije u našoj zemlji biti.
Prvi odgovor je vezan za to koliko struje manje će EPS proizvesti nego inače tokom predstojeće zimske sezone, i da li je reč o količinama koje mogu da izazovu restrikcije.
Drugi odgovor je vezan za pitanje da li će nedostajuće količine EPS moći da nabavi u inostranstvu, koliko će ta struja koštati i, najvažnije, da li će to preduzeće imati dovoljno novca za to. Treba odgovoriti i na tu dilemu da li će uopšte biti dovoljno struje da se kupi na međunarodnom tržištu i da se tako pokriju manjkovi iz domaćih izvora.
Potrošači, odnosno kupci kako ih u EPS-u zovu, imaju apsolutno pravo da znaju odgovor na svako od ovih postavljenih pitanja. Predsednik Vučić je izneo i da je potrebno da se nađu nove količine mazuta, te da je od kineskih partnera već nabavljeno najmanje milion tona indonežanskog uglja.
Tu nadležni treba da saopšte da li će biti dovoljno novca za nabavku novih količina mazuta i da li je nabavljeni ugalj iz Indonezije dovoljan da se poveća proizvodnja iz domaćih kapaciteta, ili ga je potrebno kupiti još.
Iz vrha države najavljeni su i popusti za uštedu struje i preporuke za smanjenje potrošnje električne i toplotne energije. Ono što je nužno da se predoči javnosti jeste onda i to u kojoj meri takve uštede mogu da spreče pojavu restrikcija. Što se tiče preporuka za smanjenje potrošnje struje, struka smatra da su one poželjne, ali stiče se utisak da je to trebalo uraditi znatno ranije.
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.