Da li Kina pod rukovodstvom novog predsednika Si Đinpinga pravi diplomatski zaokret koji je pandan zaokretu SAD ka Aziji? Sijeve prve značajne međunarodne inicijative, odnosno to što je u prvu zvaničnu posetu otišao u Rusiju nakon čega je prisustvovao samitu država BRIC u Južnoj Africi, ukazuju da Kina možda teži da svoj odnos s najmoćnijim državama u razvoju postavi na isti nivo sa odnosima sa SAD.

Tu mogućnost zapravo podupire Sijeva nedavna izjava o odnosima s Indijom, za koje je rekao da prestavljaju „najznačajnije bilateralno partnerstvo“ Kine.

To što se Si usredsredio na kinesko-indijske odnose nije uobičajeno za jednog lidera Kine. Predstavio je platformu od pet tačaka, koja pomalo liči na „pet principa mirne koegzistencije“ Džavaharlala Nehrua, koji su primenjeni u sporazumu dve zemlje 1954. Prema Sijevoj platformi, u iščekivanju konačnog rešenja teritorijalnih pitanja, dve države treba da sarađuju da bi održale mir i sprečile da nesuglasice oko granica utiču na njihov celokupni odnos. Kina i Indija treba da održavaju blisku stratešku komunikaciju da bi njihovi bilateralni odnosi bili na „pravom putu“. Štaviše, ove dve države treba da čuvaju uporednu snagu jedna druge i prošire saradnju od koje obe imaju koristi u domenu infrastrukture, investicija i u drugde; treba da ojačaju kulturne veze i da učvrste saradnju na multilateralnim forumima da bi očuvale legitimna prava i interese država u razvoju prilikom suočavanja s globalnim izazovima. I konačno, treba da razmotre suštinske probleme jedna druge.

Iako je Si preokupiran nacionalnim izazovima od kada je postao generalni sekretar KP Kine, pa i posle njegovog izbora za predsednika Kine, odnosi s Indijom mogu da imaju direktan uticaj na situaciju unutar zemlje. Tu je naravno i Tibet, možda najveći bezbednosni problem Kine i večiti izvor tenzija s Indijom, zbog sporova oko teritorije. To što je Kina nedavno oštro protestovala zbog posete dalaj-lame manastiru Tavang u Arunačal Pradešu, indijskoj teritoriji na koju Peking polaže pravo, ukazuje koliko ova pitanja i dalje imaju uticaja. Pod rukovodstvom Sija Kina naglašava ono pozitivno. Zvanični list KP Kine Ženmin žibao nedavno je prepoznao „dva domena interesa u odnosu s Indijom“ koja su od najvećeg značaja. Uz „efikasnu kontrolu“ granica, veći akcenat treba da se stavi na „trgovinska i multilateralna pitanja“.

Dakle, da li „nepoverenje“ između dve zemlje slabi? Ženmin žibao izgleda smatra da su bilateralni odnosi u ovoj fazi normalni. Ispostavlja se da Indija ima isti stav. Nedavno su citirane reči jednog visokog indijskog zvaničnika, koji je rekao, govoreći o tenzijama u Južnom kineskom moru: „Ne možete krenuti od pretpostavke da je pomorsko rivalstvo između Indije i Kine neizbežno“.

U poverljivom izveštaju Ministarstva odbrane Indije ističe se da „sve veći broj kineskih podmornica upada u region Indijskog okeana, što ugrožava bezbednosne interese Indije“. U izveštaju se navodi da je „zabeleženo najmanje 22 kontakta s plovilima za koja se sumnja da su kineske vojne podmornice koje su prošle godine patrolirale van teritorijalnih voda Pekinga“.

Napore Sija da učvrsti veze s Rusijom, drugim velikim susedom Kine, treba shvatiti kao dopunu njegovog dometa do Indije. Siju je pomogao očiti prezir ruskog predsednika Vladimira Putina prema SAD i Zapadu. Kina deli sumnje Rusije u tom pogledu. Zapravo, Si je saopštio da kada je reč o geopolitici, Rusija i Kina „govore istim jezikom“. Naravno, ima savršeno legitimnih razloga za bliske odnose između Kine i Rusije. One su partneri u Šangajskoj organizaciji za saradnju. Kina je najveći potrošač energije na svetu, dok je Rusija najveći snabdevač energijom. A bilateralna trgovinska razmena cveta i vredna je 88 milijardi dolara godišnje. Regionalni zaokret Sija treba shvatiti kao deo njegove velike vizije „revitalizacije kineske nacije“, kojom se u suštini apeluje na Kinu da obnovi vrhovno rukovodstvo u Aziji koje je imala većim delom svoje istorije.

Autor je nekadašnji ministar finansija, šef diplomatije i ministar odbrane Indije

Copyright: Project Syndicate, 2013. www.project-syndicate.org

Danas ima ekskluzivno pravo objavljivanja u Srbiji

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari