Zašto Grad Beograd ne kupi udžbenike? 1Foto: FoNet/Zoran Mrđa (arhiva)

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u školskoj 2019/2020. godini nastavu osnovnog obrazovanja u beogradskom regionu pohađalo je ukupno 128.758 učenika u 5098 odeljenja.

Podatke za 2020/2021. školsku godinu nismo uspeli da pronađemo ali verujemo da ne bi bilo značajnih odstupanja.

Svedoci smo toga da su cene udžbenika neophodnih za redovno i uspešno školovanje svake godine sve veće. Cena kompleta udžbenika od prvog do osmog razreda osnovne škole kreće se od 8.000 do čak 17.000 dinara. Uzmimo da je prosečna cena kompleta udžbenika 12.500 dinara.

Kako će prosečna porodica sa dvoje dece da izdvoji najmanje 25.000 dinara kako bi obezbedila deci neophodne udžbenike, koje mora da isplati u veoma kratkom vremenskom roku?

Kada bi grad Beograd obezbedio besplatne udžbenike za sve učenike osnovnih škola, to bi koštalo budžet grada Beograda 1.609.475.000 dinara, kada bismo uzeli prosečnu vrednost kompleta udžbenika. Budžet grada Beograda za 2020. godinu iznosi 143 milijarde dinara. To znači da bi izdaci iz budžeta za besplatne udžbenike za sve osnovce bili 1,13% od ukupnog budžeta grada.

Da li je to tako veliki trošak za grad? Da li je moguće da su bitniji jarboli, gondole, popločavanje svakog uličnog ćoška belim granitnim pločama čija cena po kvadratu nije ispod 300 evra, rekonstrukcije rekonstruisanih ulica i trgova? Kako to da vlast koja se zalaže za našu decu ne brine o tome da li će deca uopšte imati knjige? Koliko bi samo značilo prosečnoj porodici da deca dobiju besplatne udžbenike? Kako pored udžbenika da obezbede i školski pribor, novac za obrok u školi, odeću i još mnogo stvari koje su deci potrebne?

Država koja ne ulaže u obrazovanje nema budućnost. Država koja ne brine za svoju decu ne može očekivati ništa drugo od onoga što danas živimo – svakodnevni odlazak mladih iz Srbije. Dok na najvišim državnim funkcijama sede vozači, pečenjari, keramičari, ljudi za koje je dokazano da su kupili diplome, nameće se logičan zaključak – šta će ti knjige, šta će ti škola. Neko kaže: „Ja nisam imao knjige, nemam ni školu, a danas sam ministar“.

Jovana Janković, diplomirana defektologinja, GrO Dveri Beograd

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari