I SPASOJEVIĆ: Vrlo je zanimljivo da mediji nisu obratili gotovo nikakvu pažnju višemilionskoj evro blokadi mreže firmi Gorana Perčevića i Željka Žunića, u kojoj je predstečajna procedura već pokrenuta, ali su zato sa pozitivnom intonacijom interpretirali odluku jednog u javnosti još prisutnijeg biznismena da predstečajni postupak u svojoj firmi pokrene i pre nego što je do njene blokade došlo.Vlasnik ITM Toplica Spasojević odlučio se na ovaj korak, prema sopstvenom priznanju, ne zato što mu je potreban otpis dugova nego da bi dobio neophodni „finansijski predah“.

Predstečajni postupak se inače zasniva na unapred pripremljenom planu reorganizacije sa kojim treba da se saglase najveći poverioci i stečajni sudija. Ukoliko se taj plan usvoji, firma je zaštićena od naplate dugova i aktiviranja raznih njihovih obezbeđenja, naime od blokade. Atmosfera je već neko vreme takva da Sud po pravili prihvata plan reorganizacije, ukoliko ga prihvate najveći poverioci.Male niko ništa i ne pita. A poveriocima- najčešće bankama, da samo napomenemo, često ne ostaje ništa drugo.Ni državi, koja drhti da joj se ne uruši bankarski sektor. Ali nije to jedini motiv.

Mislim da bi Ministarstvo privrede trebalo da se zainteresuje za ovu izgleda modu pokretanja predstečajnih postupaka, u predvečerje izmena Zakona o stečaju za koji je to Ministarstvo NADLEŽNO. Jer, prema informacijama koje kruže u kuloarima Privrednog suda i među stečajnim upravnicima, Perčević i Žunić su dali signal ostalim biznismenima sličnog tipa da izmene Zakona o stečaju neće biti skoro usvojene. Ili bar ne u naredna dva meseca, koliko obično traje procedura odobravanja ili odbijanja plana reorganizacije.A to znači da će se cela operacija obezbeđivanja „finansijskog predaha“ odvijati po starom zakonu. A to dalje znači da u stečajnu masu firme neće biti uključena imovina svih povezanih lica, i poništavanje njihovih međusobnih potraživanja i obaveza.

I SVI: Ta vest je delovala kao velika reklama reformama koje zagovara ministar Saša Radulović. Naime, on obećava da će izmenama zakona biti obezbeđeno da svi građani imaju zdravstveno osiguranje bez obzira da li vlasnik firme u kojoj su zaposleni to osiguranje plaća. Jer, rekao je ministar Radulović, a preneli su mediji, nije fer da se na zaposlene prebacuje neodgovornost poslodavca koji ne uplaćuje doprinose, čime treba da se bavi Poreska uprava.To , po meni znači, da ministar misli da je fer da se ta neodgovornost u potpunosti prebaci na sve građane.Ja nešto ne mislim.Na poslu čovek provodi najviše svoga aktivnog života, ako se negde troši i narušava svoje zdravlje- to je na poslu.Zašto bi zdravstveno osiguranje bilo socijala, a ne,bar delimično, radni trošak?I hoće li sad sve firme prestati da uplaćuju doprinose?Ne slažem se sa tim, tim pre što znam neke privatne firme koje su sigurno veoma bliske aktuelnoj vlasti, a koje svojim zaposlenima više od godinu dana ne uplaćuju ni penzijsko ni zdravstveno osiguranje, a pred našim očima se svakodnevno reklamiraju svojom neviđenom poslovnom ekspanzijom. Sigurna sam da to zna i cela Vlada.Meni su lično neki politički obračuni koji se u okviru te ekspanzije plasiraju baš zanimljivi, ali neću ja tu ekspanziju da finansiram.Čak ni pod firmom humanosti i solidarnosti.

S tim u vezi mi je na pamet pala i jedna paranoična misao. Naime, prošle nedelje sam se bavila sporom oko statističkih podataka o padu stope nezaposlenosti u Srbiji. Ispalo je da je nezaposlenost pala jer je rad na crno takoreći drastično porastao.Nije mi to izgledalo nelogično.Ali kad sam malo bolje razmislila, i sve stavila u kontekst pritisaka da se tržište rada reformiše tako da niko više nema stalno radno mesto, nego da svi na radnim mestima visimo, ne izgleda mi nelogično ni da se podaci o radu na crno naduvavaju kako bi se reklo da nam nema druge nego da postojeće stanje stvari legalizujemo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari