Zavet ćutanja 1

Svi nameštaju, a u Srbiji se (barem zvanično) igra pošten fudbal. Kalčopoli u Italiji i afera Hojcer u Nemačkoj samo su dva najpoznatija skandala u ovom veku posle kojih su u tim zemljama usledila hapšenja fudbalskih funkcionera zbog nameštanja rezultata.

Mnoge evropske zemlje su se u proteklih deceniju i po ozbiljno obračunale sa nameštanjima u fudbalu, pa smo tako u Turskoj imali hapšenja arbitara koji su nosili FIFA znak, a u Poljskoj i Češkoj čak i fudbalera koji su učestvovali u „štelovanjima“ rezultata. U Belgiji su osim funkcionera hapšeni i fudbalski agenti koji su preko svojih igrača i trenera uticali na rezultate.

Trener Vojvodine Nenad Lalatović nije prvi koji je prekinuo zavet ćutanja i javno izgovorio da u Srbiji postoje namešteni mečevi, ali verovatno nažalost neće biti poslednji posle čijih reči niko neće ozbiljno reagovati. On je na meču protiv svog bivšeg kluba, Radničkog, zapretio prstom ka tribinama izgovorivši da će ako treba ispričati koje je sve nameštene utakmice igrao niški klub prošle sezone.

Nije isključeno da će se trener Vojvodine braniti da je to izgovorio u afektu pošto su ga ceo meč vređali i omalovažavali domaći navijači, ali nije tajna da je više od pet mečeva prošle sezone preskočio da sedi na klupi Radničkog. Lalatović se tada vadio na prehlade koje su ga iznenada hvatale na dan utakmica za koje se čaršijom unapred pričalo da će biti nameštene u korist Radničkog.

Javna je tajna i da Lala trener ne pristaje da učestvuje u nameštenim utakmicama čak i kada su u korist njegovog tima, a čaršija je letos brujala da je upravo zbog toga napustio Radnički uprkos istorijskom osvajanju vicešampionske titule.

Jedino privođenje zbog nameštanja u srpskom fudbalu odigralo se kada je policija saslušala sudiju Srđana Obradovića zbog penala koji je u maju 2018. godine dosudio Spartaku na meču protiv Radničkog, ali ni taj slučaj još uvek nije dobio sudski epilog.

Boban Dmitrović je pre desetak godina kao igrač Borca iz Čačka tvrdio da mu je traženo da namešta utakmice, ali ni to nije dovelo nikoga na optuženičku klupu. Prošle sezone je predsednik Dinamo Vranja Dragan Recko Antić tvrdio da je golman njegove ekipe namerno puštao golove Partizanu, ali ni taj slučaj nije bio dovoljno interesantan policiji i tužilaštvu. Nadležnima alarm nije upalilo ni to što je UEFA prošle sezone u više navrata ukazivala na sumnjive mečeve domaćeg prvenstva, pa tako ne treba očekivati ni da će zavet ćutanja biti prekinut Lalatovićem rečima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari