Zbog čega su predsednik Republike i ministar Vesić dezinformisali javnost? 1Foto FoNet Milica Vučković

Poslednje javno obraćanje Aleksandra Vučića iz kancelarije predsednika Republike na Andrićevom vencu, koje su spolja glasnim zvižducima i negodovanjem ometali studenti i profesori u blokadi, ali i nezadovoljni građani, predstavlja njegov pokušaj da novim velikim manevrom navodnog prihvatanja svih postavljenih zahteva sačuva apsolutnu vlast i pozicije svojih najbližih saradnika.

Pre svega, obelodanjivanje sve dokumentacije u vezi dve neuspele rekonstrukcije Železničke stanice u Novom Sadu ne znači obelodanjivanje samo „dokumenata Ministarstva za građevinarstvo, saobraćaj i infrastrukturu koja se tiču mogućeg izvršenja krivičnog dela povodom pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu“, sa delovima: Projekat, Nadstrešnica, Mesečni i Sedmični izveštaji o radovima. Očigledno se i po naslovu i po obimu radi isključivo o dokumentima koje je tadašnji ministar Goran Vesić, a sada jedan od osumnjičenih, pripremio za svoju odbranu pred sudom.

Vlada je formulacijom „koja im stoje na raspolaganju“ svoju odluku svela na do sada objavljenih 60 dokumenata, ali šta je sa onima koja tom Ministarstvu nisu na raspolaganju? Šta je sa dokumentima o kojima je predsednik Republike govorio da imaju oznaku tajnosti? Zbog čega su predsednik Republike i ministar Vesić dezinformisali javnost da nadstrešnica nije ni bila predmet rekonstrukcije i da li će i kako zbog toga odgovarati?

Zbog čega su predsednik Republike i ministar Vesić dezinformisali javnost? 2
Foto: Privatna arhiva

Ako Vlada, kojom očigledno i protivustavno, rukovodi predsednik Republike, zaista želi da da ispuni ovaj zahtev, neophodno je obelodanjivanje svih sporazuma i ugovora koje su Republika Srbija i njeno preduzeće „Infrastruktura ŽS“ potpisali ovim povodom. To uključuje i ugovore koji su potpisani sa Vladom NR Kine i kineskim konzorcijumom firmi uključujući ugovore koje su ti konzorcijumi sklopili sa domaćim podizvođačima, ugovore o nadzoru, sve njihove anekse, prateću dokumentaciju i realizaciju, kao i druge relevantne dokaze o ovom slučaju.

Premijer Miloš Vučević vrlo dobro zna o čemu se radi i kad se tragedija u Novom Sadu dogodila, a on otputovao u Šangaj i odatle najavio da on neće učestvovati u histeriji protiv NR Kine u Srbiji, čime je nagovestio da su to tačke korupcije koje treba istražiti.

Da navodno prihvatanje prvog zahteva pobunjenih studenta od strane predsednika Republike nije iskreno pokazuje i nova ucena i pretnja čoveka koji je samo formalno predsednik svih građana. On ni na ovom, jednom od bezbrojnih „obraćanju narodu“ nije propustio da zapreti i uceni studente i one koji protestuju da navodno poseduje podatke o tome koliko su i kome strani donatori uplatili novca da bi protestovali i srušili ga sa vlasti.

Međutim, na pitanje novinarki provladinih medija koji su isključivo postavljali pitanja, Vučić je odgovorio da ovaj put neće saopštiti te podatke, ali da ih poseduje i da će ih saopštiti drugom prilikom. To je, u međuvremenu, učinio provladin portal „Kopaćemo“.

Na kraju u povodu ovog, ali i ostalih zahteva, ostaje da zaključimo da Aleksandar Vučić u zaštiti svoje i pozicije funkcionera koji ga okružuju, kada mu je u interesu ili kada je priteran na to, pokazuje da je navikao da svoj ranije više puta izneti stav promeni preko noći. Međutim, nije sve u njegovoj navici da plaća one koji ga kao vole, pa misli da to rade i drugi, nego se radi i o tome da je sve to sistemski povezano sa korupcijskim interesima onih koji predstavljaju ustavne institucije ove zemlje.

Zbog svega toga, imajući u vidu da je vrlo slične manipulacije i zloupotrebe Vučić sproveo i prilikom izbora 17. decembra prošle godine, a takođe i prilikom priprema i sprovođenja ponovljenih beogradskih i lokalnih izbora 2. juna ove godine, očigledno je da on neće ispuniti ni prvi zahtev sveopštih blokada i protesta, bez obzira što se tako javno izjasnio.

Nezadovoljni, studenti i građani Srbije će, da bi ga na to naterali, morati da ostvare sinergiju sa svim delovima društva i u skorije vreme proglase opšti štrajk.

Autor je sudija Apelacionog suda u Novom Sadu u penziji

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari