U kojoj meri je Ivica Dačić politički oštećen provlačenjem kroz medijskog „toplog zeca“ u prethodnih par sedmica, znaćemo kroz koji dan, kada se završe najnovija istraživanja javnog mnjenja. Ono što je sigurno, i zdravorazumski i po ocenama stručnjaka, na dobitku svakako nije.

Čak, u političkim kuloarima mnogi Dačića opisuju kao otpisanog, bivšeg, čoveka čija je karijera zapečaćena, a da li će joj kraj doći vrlo uskoro, po obelodanjivanju sadržaja famoznih kompakt diskova sa snimcima njegovih kontakata sa osumnjičenim trgovcem drogom, ili posle izbora i očekivanog debakla SPS, više je stvar nijanse.

Ovakvih definitivnih prognoza ipak bi se trebalo kloniti, pogotovo u Srbiji, gde je „sve moguće“. Na kraju krajeva, a pod uslovom da pomenuti diskovi ne sadrže dokaze o nelegalnim aktivnostima, zbog kojih sve spekulacije prestaju i ide se na robiju, ne bi Dačić bio prvi kriminalizovani političar koji je opstao. Bez želje da pravimo nategnuta poređenja, jer ni slučajevi i konteksti nisu isti, moramo se setiti primera Čedomira Jovanovića, o kojem su takve priče ispredane da bi svako iole racionalan morao da se zapita ako je išta od toga tačno kako je taj čovek uopšte na slobodi. Kriminalizacija kroz koju je predsednik LDP prošao, i kroz koju i dan danas, kada nekome s vlasti to padne na pamet, prolazi uspela je da mu trajno i teško ošteti imidž, ali ne i da ga eliminiše. Pa najnoviji rejtinzi govore da Jovanović za jedan procentni poen (osam) ima veće poverenje građana nego LDP (sedam). To jeste u okviru statističke greške, ali nije nebitno. Videćemo, dakle, šta će biti s Dačićem. U drugoj polovini januara o njemu je 33 odsto građana imalo pozitivan stav, 27 odsto negativan, a SPS je bio na 12 posto podrške.

Dragan Đilas poslednjih meseci doživljava „medijski tretman“ kakav je svojevremeno imao Mlađan Dinkić. Dakle, optužuju ga za sve osim za povezanost s trgovcima drogom. I to se i te kako odrazilo na njegov rejting. Pozitivno mišljenje o Đilasu je u drugoj polovini januara imalo 19 odsto građana, negativno čak 45 posto. A pre nego što je stupio na čelo DS, bio je jedan od najpopularnijih političara u Srbiji. DS je na stabilnih 17 odsto, nimalo dobro za nekada najjaču partiju, a opet ni katastrofalno kako je moglo da bude. Vučić bi da ih spusti bar na 13, Đilas da ih podigne na 20, i jedno i drugo u ovom momentu deluje teško moguće.

SNS beleži podršku 38 odsto biračkog tela. Teoretski bi, s manjinama, mogli sami da formiraju vladu. Politika ipak nije tako jednostavna. Istovremeno, Aleksandar Vučić je ubedljivo najomiljeniji srpski političar, sa 44 odsto pozitivnih ocena građana i 23 odsto negativnih. Kao Koštunica nekada. Davno. Šta će Vučić učiniti da ne prođe kao Koštunica, saznaćemo vrlo brzo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari