"Život ga je naučio da bude optimista": In memoriam Vahidin Musemić 1Foto: Printscreen

Ode još jedan fudbalski velikan. Posle kraće bolesti preminuo je Vahidin Musemić, golgeter legendarne generacije jugoslovenske reprezentacije koja je 5. juna 1968. godine, u polufinalu Prvenstva Evrope u Italiji senzacionalno eliminisala svetskog prvaka Englesku, a onda na tragikomičan način od domaćina lišena neprežaljene šampionske titule.

Ilija Pantelić, kapiten Mirsad Fazlagić, Milan Damjanović, Miroslav Pavlović, Blagoje Paunović, Dragan Holcer, Ilija Petković, Ivan Osim, Vahidin Musemić, Jovan Aćimović, Idriz Hošić, Dobrivoje Trivić, Dragan Džajić i selektor Rajko Mitić ostali su bez zlata. Uprkos slavodobitničkoj klasi i neskrivenim priznanjima sa svih strana. Naročito, posle minimalnog trijumfa nad „gordim albionom“, kad je u zamenjenim ulogama, Musemić centrirao, a Dragan Džajić antologijski pogodio mrežu Gordona Benksa.

– On mi je asistirao za najdraži gol u karijeri – prokomentarisala je treća Zvezdina zvezda tragičnu vest sa Koševa.

Popularni Musemija, kako ga je zvala raja, otišao je poslednjeg dana bajramskih blagdana. U rodnoj Janji, nedaleko od Bijeljine, na Koševu i širom regiona su ostali zatečeni i po inerciji prisećanja prozvani. Na varljivo proleće 68. i najavu kraja zlatne ere jugo-fudbala. Dok su na „Čizmi“ slavili, u Jugoslaviji je drug Tito, maršalski (h)istorijskom rečenicom „Studenti su u pravu“, vratio mir od Sežane do Đevđelije, a buntovne demonstrante učenju i polaganju ispita. Zatim je, odgledavši na TV kozaračko kolo golobradih bundžija, koje su mu gromoglasno klicale, zadovoljan odleteo na Brione. Da, totalno „nezainteresiran za nogomet“, šetajući pudlice i dimeći tompus, uz mirno more, predahne od višednevne gungule pod beogradskim lipama.

Lipe su cvatile, a fudbalske duše patile. Dok smo čekali sabah sa šejtanom, ništa više nije bilo kao lani. Ni kao nekad, zbog čega je Musemija posle internacionalne karijere u Francuskoj, od vatrenog tobdžije, iz dana u dan, postajao plamičak. NJegovi nebeski skokovi i rutinska egzekucija, evropski legitimisana u državnom timu, bez obzira na pozive iz naše najbolje četvorke, nije za razliku od njegovog mlađeg brata Husrefa, krunisana u Zvezdi. Na večitom spisku želja, u režiji sarajevskih lokalpatriota, ostali su Partizan, Hajduk i Dinamo.

– Provincija nije geografija, nego kultura. Zato nam je naglo skočio rejting, kad smo osvojili titulu prvaka Jugoslavije – priznao je Musemija, pre pola godine, u našem poslednjem susretu, na koševskom brdu, zadovoljan renoviranjem olimpijskog stadiona. Suprotno vremenu kad je Sarajevo pričalo, Beograd prepričavao, a Jugoslavija propitivala.

– E hajd ga sad ti daj. Ko igra za raju i zanemaruje taktiku, završiće karijeru u nižerazrednom Vratniku.

Iskreno do bola. Pogođen balkanskim nepravdama, Vahidin nikako nije razumeo Džajićevo hapšenje, ni hronično srozavanje ugleda našeg najpopularnijeg sporta, a ponajmanje drastičnu glamuroznu komercijalizaciju i normalizaciju kriminala u fudbalu. Neuporedivo mutniju od najgušće boze, na koju je rado pozivao, kao i na šampite kojima se tradicionalno vraćao posle iscrpljujućih treninga.

Musemija je prednjačio po blagoj naravi i upornosti. Život ga je naučio da bude optimista. Ni devet operacija nije ga obeshrabrilo na putu pune afirmacije. Divio se Hasetu, sirotinjskoj majci i klanjao njegovom „strnjištu“, ali bi šarmerski priznao da je od svakog trenera „po nešto vešto“ naučio što ga je preporučilo za elitu. Možda zato u zadnjem času ovozemaljskog bitisanja „nije pao na noge“, kako kažu u Sarajevu, nego je preminuo na nogama što su zlato značile.

Međutim, sudbinski je na neki način sam sebi bio predak i poredak:

– Kad si u skoku, slepoočnice su snajperi – gospodstveno je objašnjavao Musemija.

Koševo je, opet, puno. Ali, otrežnjujuće različito. Ono što je moglo biti, pokorilo se onome što je moralo biti. Musemija, velemajstor tišine u radosti igre, otišao je podignutih pesnica i ozarena lica. Mirno i hladnokrvno. U nebeske visine, iznad ruža što su svele, za tugu ptica koje se sele.

Za srce i tišinu. Život je ono što se želi, a odlazak buđenje…

Autor je univerzitetski predavač

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari