Zloupotreba referenduma: Lični stav Zorana Ivoševića 1Foto: Printscreen/Pink

Reagujući na konstataciju novinarke da opozicioni poslanici, zbog njihovog nedovoljnog broja, ne mogu sami podneti zahtev za njegovo razrešenje, predsednik Republike Aleksandar Vučić je izjavio da će zamoliti predsednika Srpske napredne stranke da pridoda poslanike kako bi opoziciji omogućio potrebnu dvotrećinsku većinu za opoziv njegovog mandata putem referenduma.

Prema članu 108. Ustava, Narodna skupština može raspisati referendum na zahtev većine svih narodnih poslanika ili najmanje 100.000 birača, ali samo o pitanjima iz svoje nadležnosti.

Pošto po članu 114. stav 1. Ustava, predsednika Republike biraju građani, a ne Parlament, ,,opoziv predsednika“ putem referenduma nije moguć.

A nije moguće ni pridodavanje glasova po nalogu političke stranke jer ona, po članu 5. stav 4. Ustava, ne može neposredno vršiti vlast niti je potčiniti sebi i svom interesu.

Zloupotreba referenduma: Lični stav Zorana Ivoševića 2
foto (BETAPHOTO/MILOŠ MIŠKOV/DS)

Po članu 118. Ustava, Narodna skupština ima ovlašćenje da predsednika Republike zbog povrede Ustava razreši dužnosti na dva načina: stav 1. određuje obavezno razrešenje, ako za to glasa najmanje dve trećine narodnih poslanika; stav 2. određuje moguće razrešenje, ako ga zatraži najmanje jedna trećina narodnih poslanika i ako odluku izglasa najmanje 126 narodnih poslanika (koliko predviđa i Poslovnik Narodne skupštine).

Ovaj iskaz iz stava 2. znači da Skupština može ali i ne mora predsednika razrešiti dužnosti.

Do razrešenja predsednika Republike može doći i kad Narodna skupština, na predlog jedne trećine ukupnog broja narodnih poslanika, pokrene postupak za njegovo razrešenje pred Ustavnim sudom.

Ukoliko taj sud usvoji predlog, predsedniku prestaje mandat danom dostavljanja odluke Narodnoj skupštini.

Ustavni sud i sam taj postupak može pokrenuti.

Ako predsednik Republike ne bude razrešen ni na jedan od ovih načina, njemu mandat prestaje istekom vremena na koje je izabran, koje započinje danom polaganja zakletve, što je predviđeno članom 106. st. 1 i 4. Ustava.

Predsednik Republike, po članu 117. Ustava, može podneti i ostavku o čemu mora obavestiti javnost i predsednika Narodne skupštine.

Danom donošenja ostavke predsedniku prestaje mandat.

Ako je predsednik Vučić i dalje u dilemi ,,šta mu je činiti“ zbog zloupotrebe prava na referendum, moj savet je – da podnese ostavku.

A zloupotrebi prava na referendum, može pridodati: propuste u zaštiti interesa Srbije na Kosovu i Metohiji u unutrašnjim i spoljnim političkim odnosima; stradanje demokratije, suverenosti građana, vladavine prava, podele vlasti, izbornog prava, zdrave životne sredine; kao i afere o ,,Savamala“, ,,Krušik“, ,,helikopter“, ,,Doljevačka rampa“, ,,Jovanjica“, ,,rudnik Soko“ i mnoge druge.

Autor je bivši sudija Vrhovnog suda i univerzitetski profesor u penziji

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari