Zloupotreba statistike u nauci

* Na osnovu nekog uzorka mi sa statistikom možemo da pokažemo koliko su neke teze verovatne, ali ne i to da li su istinite

Ostavite komentar


  1. Mozda ste ucinili malu nepravdu prema naucnicima; ispitati tzv. confoundning varijable je osnova istazivackog rada i prosto mi je nezamislivo da ih ne uzimaju u obzir, isto kao i to da korelacija ne znaci uzrocnost. Prosto, kriviti ih da ne ispunjavaju sto bi trebalo da bude deo regularnog procesa istrazivackog rada, je malo nefer.

    Naucnike, takodje, ne bi trebalo u potpunosti da krivimo za senzacionalisticke i pojednostavljene izvestaje o najnovijim istrazivanjima, vec novinare. Naucni radovi cesto sadrze zakljucak u formi: ukoliko uzmete X smanjiecte rizik od A pod uslovom Y i Z, i pod B i C okolnostima. Zarad clickbeita, novinari to objave kao: "Necete verovati, naucnici za Univerziteta u NN pronasli lek za AA!". Na sta, verujem, naucnici samo prevrnu ocima.

    Opet, sa druge strane, u kompetitivnoj atmosferi u kojoj se i nauka danas nalazi, nije retko da naucnici nategnu rezultate i p-vrednosti, da bi uspeli da objave radove u casopisima sa visokim impakt factorom i nabave dodatna sredstva za istrazivanja, te i oni delom snose odgovornost za senzacionalisticke naslove, ali su ipak oprezniji, naravno, u svojim zakljucivanjima od novinara i njihovih izvestaja.

    Ali mislim da je vazno da se skrene paznja na ovo o cemu pisete, i da je vazno da se statistika, logika i metodologija naucnih istrazivanja uvedu kao obavezni deo obrazovanja u oblasti nauka, narocito drustvenih, sto, cini mi se, nije slucaj na nasim fakultetima. I da svakako naucne institucije imaju statisticara u svojim timovima.

  2. Pored problema kauzaliteta, postoji i podjednako ozbiljan problem u modernim naucnim istrazivanjima a to su pretpostavke. One se vrlo cesto zloupotrebljavaju, posebno u drustvenim naukama, npr. ekonomiji ili finansijama. Iz besmislenih pretpostavki je cak lako proizvesti kauzalitet i dokazati ga jos lakse statisticki. A mnoge od tih nauka, zbog objektivnih poteskoca u izvodjenju ili ponavljanju eksperimenata, su prisiljene na pretpostavke. Cini mi se da bi u tim slucajevima, pazljiv citalac trebalo da prvo pogleda i sam istrazi i taj deo istrazivanja… A i o kvalitetu, izvorima podataka ili njihovom izvodjenju bi moglo jos vise da prica…

  3. Bravo za tekst. Neuobicajena, ali izuzetno vazna tema. Zamislite samo kakva je zloupotreba statistike u politici, pa i u ekonomiji.

  4. Ovo je tema o kojoj se zaista može dosta pisati, ali čini mi se da je tekst mogao biti bolje napisan. Tačno je da se statistika zloupotrebljava, ali nije tačno da je to u skorije vreme, termin ““data pusher““ je skovan još pre četrdeset godina i odnosi se na ljude koji znaju kako se tumači statistika ali namerno istačinju astronomske brojeve i krive odnose između verovatnoće dva događaja. Npr. kada otkrijete da je učestalost nekog događaja (npr. oboljenja od neke vrste artritisa) u Srbiji mala i nije značajno različita u odnosu na druge države, neka to bude svega 0.01%, samo treba da iskažete u apsolutnim brojevima i eto vesti o 70 000 obolelih od tog nekog artritisa.
    Sledeća stavka na koju foliranti često igraju je uplitanje emotivno obojenih objašnjenja, nema tog recezenta koji bi dao negativnu recenziju o radu koji se tiče ženskih prava i prateće statitike uz taj rad. Ili zlostavljanje dece i verovatnoća da koja proizlazi iz te statistike. Tu može da se tumači kako god pisac poželi.
    Treća stvar je u vezi sa testiranjem hipoteza. To se ne koristi danas onako kako je Fišer koristio, naročito P vrednost i prag značajnosti testa. Kasnije kako su Džerzi Njuman i Pirsonov sin razvijali testiranje hipoteza, pa se još modifikovalo kroz decenije koje su prošle, sve je to drugačije bilo od današnjeg pristupa gde većina naučnika realno i ne zna šta je P vrednost osim da je dobro da bude niža od 0,05.
    I na kraju, ozbiljna statistika se odnosi na modeliranje ili multifaktorijsku statistiku, ostalo je sitna boranija.

Ostavite komentar


Lični stavovi

Pravni pepeo iz Ustavnog suda 8

Pravni pepeo iz Ustavnog suda

Odluka Ustavnog suda u slučaju "Rio Tinto" rodila je pravni pepeo, prazninu koja će, za očekivati je, biti popunjena novom "feniks" istovrsnom Vladinom uredbom (onoj koja, kao, formalno "nije vaskrsnula"!?).

Naslovna strana

Naslovna strana za 16. jul 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Zoran Panović, novinar

Mislim da bi bilo krajnje pošteno i odgovorno da se ljudi koji zaista vole Danas učlane u Klub čitalaca Danasa.