Savet Regulativnog tela za elektronske medije (dalje: REM) doneo je 8. decembra 2022. godine elektronsku odluku o obustavi rada zbog (navodnih) „pritisaka od strane medija Junajted grupe, opozicionih stranaka i nevladinog sektora“, što se u listovima Danas i Nova od 10. i 11. 12. 2022. godine moglo i pročitati. Ukazaćemo na to ko i iz kojih razloga može a ko nikako ne može obustaviti rad štrajkom.
Prema članu 61 stav 1 Ustava, pravo na štrajk pripada zaposlenima kojih ima i u realnom i u javnom sektoru. REM pripada javnom sektoru, jer je samostalna nezavisna regulatorna organizacija koja vrši javna ovlašćenja u smislu člana 5 stav 1 Zakona o elektronskim medijima.
Njeni organi su, po članu 6 tog zakona, Savet – koji donosi odluke iz delokruga rada REM-a i predsednik Saveta – koji predstavlja i zastupa REM. Pošto njih bira i razrešava Narodna skupština Srbije (čl. 8 i 16), oni nemaju status zaposlenog, pa kao javni funkcioneri ne mogu štrajkovati zato što i po Zakonu o štrajku pravo na obustavu rada imaju samo zaposleni u cilju organizovanog pritiska na poslodavca, odnosno Vladu da poboljša uslove rada i ostvarivanje profesionalnih i ekonomskih interesa.
Stoga u REM-u mogu štrajkovati samo oni koji obavljaju stručne i administrativne poslove u Stručnoj službi, jer jedino oni imaju status zaposlenog. Ali, pošto rade u javnom sektoru, moraju obezbediti i minimum procesa rada u skladu sa odredbama čl. 9-13 Zakona o štrajku.
Predsednik i članovi Saveta REM-a ne mogu štrajkovati ni pod ovim dodatnim uslovom, jer član 2 stav 2 Zakona o državnim službenicima predviđa da narodni poslanici, predsednik Republike, sudije Ustavnog suda, članovi Vlade, sudije, javni tužioci, zamenici javnih tužilaca i druga lica koja na funkciju bira Narodna skupština ili postavlja Vlada nemaju status zaposlenog, pošto nisu ni službenici ni nameštenici.
Predsednik i članovi Saveta REM-a primaju novčanu naknadu po članu 20 Zakona o elektronskim medijima. Pošto se to pravo ostvaruje „po osnovu rada“, naknada im ne pripada za vreme štrajka, jer rada tada nema. Onaj ko je bio protiv obustave rada može ostvariti jedino naknadu štete u visini izostalih primanja.
Na osnovu izloženog, predsednica i članovi Saveta REM-a koji su se izjasnili za obustavu rada mogu biti razrešeni pre isteka mandata zbog nesavesnog i nepravilnog rada, predviđenog članom 16 stav 1 tačka 5 Zakona o elektronskim medijima, o čemu odlučuje Narodna skupština, na predlog najmanje 20 narodnih poslanika.
Autor je bivši sudija Vrhovnog suda i univerzitetski profesor u penziji
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.