Već dugo rešena da podnese kandidaturu Crne Gore za članstvo u Evropskoj uniji – uprkos izlivima skepticizma nekih briselskih zvaničnika i dela opozicije – vlada Mila Đukanovića najzad je najavljeno i sprovela. Potez Podgorice u Briselu je toplo pozdravljen, a Crnoj Gori odato je priznanje zbog angažmana na promociji evropskih vrednosti. Komesar za proširenje Oli Ren je upečatljivim rečima istakao da je Podgorica odigrala konstruktivnu i stabilizujuću ulogu u regionu.


Takvu ocenu Crna Gora je zaslužila i zbog priznavanja nezavisnosti Kosova, što su od nje očekivale bitne države članice EU. Dok Crnu Goru čeka „najzahtevnija faza“ ka punopravnom članstvu, tokom koje će očekivati da dobije više od lepih reči, Srbija u bliskoj budućnosti teško da će moći da računa makar na pohvale. Posle spaljivanja i kamenovanja stranih ambasada, povlačenja svojih i proterivanja stranih ambasadora, uz napetost stvorenu zbog sudskog procesa s Hrvatskom, Srbija je daleko od priznanja za doprinos regionalnoj stabilnosti.

Vicepremijer Božidar Đelićhitro je čestitao Đukanoviću i potpredsednici crnogorske vlade Gordani Đurovićpredaju zahteva Briselu. Kada se setimo odbijanja prve vlade Vojislava Koštunice da uvaži crnogorsku nezavisnost, Đelićev postupak izgleda revolucionarno. A to bi trebalo da bude uobičajen, dobrosusedski način komunikacije.

Da bi se Srbija na evropskom putu pridružila susednoj državi, ključni uslov je hapšenje i izručenje Ratka Mladića. Manje od toga ne dolazi u obzir, bez obzira što neki beogradski zvaničnici povremeno šire optimizam bez pokrića. To ne daje za pravo onima koji kažu da će 2009. biti „institucionalno teška“ za EU, pa da se – šta god uradila – status Srbije neće promeniti. Jer, u kakvoj god krizi bila Unija, samoj Srbiji je preko potrebno da se konačno otarasi teškog bremena Mladića.

I na viznu liberalizaciju utiču unutrašnji problemi EU. Međutim, to nije opravdanje da Skupština Srbije prolongira usvajanje zakona neophodnih za „beli“ šengen. Kada je rečo ispunjavanju kriterijuma za viznu liberalizaciju, Makedonija je u EU bolje ocenjena od Srbije. Vlada Nikole Gruevskog nedavno je dobila „packe“ od Brisela zato što je prebrzo usvojila 170 zakona, pa je predsednik Sobranja obećao da se to neće ponoviti. Ponekad izgleda da se Briselu ničim ne može udovoljiti. Ne radiš ništa, dobiješ packu. Radiš previše, opet kritika. Ipak, izgleda da će se Crnoj Gori i Makedoniji žurba isplatiti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari