Dobrosusedska solidarnost 1Foto: Canva

U toku fudbalske utakmice između reprezentacije Crne Gore i BiH dogodio se incident u kom je zapaljeno vozilo registarskih oznaka Bosne i Hercegovine kojim se dovezao određeni broj navijača kako bi prisustvovali utakmici. Navijačima koji su ostali bez vozila i mogućnosti povratka istim, pomoć je pristigla sa različitih strana kako bi im se što pre nadoknadila šteta i omogućio povratak kući.

Prvo im je obezbeđen besplatan smeštaj i prevoz od strane zaposlenih u RTCG, a zatim započeta inicijativa kako bi se prikupila sredstva i nadoknadila počinjena šteta. Nemali broj ljudi ponudio je pomoć i izrazio solidarnost kroz donacije.

Određeni komentari nam govore da je u regionu potrebno više ovakvih gestova, dobrosusedstva i solidarnosti. Međutim, sama činjenica ukazuje da solidarnosti ne manjka među ljudima, kao ni dobrosusedstva.

Ono što manjka jesu zagarantovane slobode koje bi zakonom trebalo da obezbeđuju institucije. Cilj ne treba da bude da građani samoinicijativno rešavaju gestovima nacionalfašističku problematiku, već da oni koji drže poluge moći obezbeđuju nama miran san, u ovom slučaju miran put kući, a to znači da instituciono gone ideološke pobratime ove vrste, nezavisno od njihove nacionalnosti.

Ukoliko države Zapadnog Balkana pretenduju da sprovedu neophodne reforme kako bi se prilagodile pristupanju evropskoj porodici, u tom slučaju je neophodan zajednički korak u vidu panbalkanske saradnje koja će najstrože osuđivati sve ono što nas udaljava od EU puta.

Ukoliko to deluje neizvodljivo regionalnim liderima, možda za početak mi možemo koordinisanim potezima da ukažemo da je solidarnost snažnija od mržnje, kao što je učinjeno u Podgorici.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari