Neovlašćeno prisluškivanje i snimanje
Član 143
(1) Ko posebnim uređajima neovlašćeno prisluškuje ili snima razgovor, izjavu ili kakvo saopštenje koji mu nisu namenjeni, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom od tri meseca do tri godine.
(2) Kaznom iz stava 1 ovog člana kazniće se i ko omogući nepozvanom licu da se upozna sa razgovorom, izjavom ili saopštenjem koji su neovlašćeno prisluškivani, odnosno tonski snimani.
(3) Ako je delo iz st. 1 i 2 ovog člana učinilo službeno lice u vršenju službe, kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina.
Neovlašćeno fotografisanje
Član 144
(1) Ko neovlašćeno načini fotografski, filmski, video ili drugi snimak nekog lica i time osetno zadre u njegov lični život ili ko takav snimak preda ili pokazuje trećem licu ili mu na drugi način omogući da se sa njim upozna, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.
(2) Ako delo iz stava 1 ovog člana učini službeno lice u vršenju službe, kazniće se zatvorom do tri godine.
U vezi sa poklonjenim 60 kamerama od Ambasade SAD namenjenih MUP-u Republike Srbije to je za svaku pohvalu, ali ovih kamera treba da imamo na desetine hiljada.
Međutim, da li postoji pravni osnov za upotrebu „kamere“ od strane saobraćajnog policajca pri legitimisanju vozača auta, da li je potrebna saglasnost vozača za snimanje, u protivnom da li se time osetno zadire u njegov lični život.
Ako je to „tajno“ snimanje, onda bi svi saobraćajni policajci bili i tajni agenti i mogli bi da zatraže razliku u zaradi za tajno snimanje pored svog redovnog posla.
Mišljenja sam da ako društvo prihvati upotrebu ovih kamera npr. kod legitimisanja vozača, da nismo slobodno društvo.
„Džejms Bond“ kamere su super, ali to je privilegija samo tajne službe ali ne i javne.
Autor je advokat iz Zemuna
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.