Ove 2024. godine u Evropi i dobrom delu sveta obeležava se 100 godina od pojave jednog od najčuvenijih svetskih romana, „Čarobnog brega“ Tomasa Mana, za koji je autor dobio Nobelovu nagradu za književnost 1929. godine.
Valdhotel Davos izgrađen je 1911. godine, kao šumski sanatorijum za lečenje tuberkuloznih bolesnika, po pravilu najbogatijih ljudi iz Evrope, ali i drugih zemalja sveta. Među tim pacijentima bila je i supruga čuvenog pisca, Tomasa Mana.
Radnja romana odvija se upravo u pomenutom sanatorijumu. Tuberkuloza je bila skoro neizlečiva bolest, sve do pojave leka – streptomicina, 1919. godine.
Danas, u Davosu se leče bolesna svetska ekonomija i i isto takvi međunarodni ekonomski odnosi, za koje odgovarajući lek još uvek nije pronađen.
Prošlogodišnji Svetski ekonomski forum (januar 2023) završen je zaključkom „da će 2023. godina za globalnu ekonomiju biti bolja od očekivane, ali da će i dalje postojati mnogi rizici (oružani i trgovinski ratovi, energetska kriza, klimatske promene i dr).
Na ovogodišnjem Forumu u Davosu (15-19. januar 2024) učestvuje oko 2.800 globalnih lidera iz sveta politike i biznisa, uključujući najbogatije ljude na planeti, kao i predstavnike iz oko 120 zemalja, kao i najvažnijih međunarodnih ekonomskih organizacija (MMF, Svetska banka, STO i dr.), koji će se baviti osnovnom temom „Ponovna izgradnja poverenja“ (!?). Već sama i tako definisana osnovna tema Foruma ukazuje na suštinski problem – svetska ekonomija i međunarodni ekonomski odnosi su u ozbiljnoj krizi.
Zaključak bi mogao da glasi: ovde se radi o jednoj sada već trajnoj i i skoro neizlečivoj bolesti čovečanstva.
Zato i ne čudi činjenica da još uvek za takvu bolest pravi lek nije ni na pomolu.
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.