Oktobarske godišnjice 1Foto: Canva

Jubilarna osamdesetogodišnjica masovnog streljanja u Šumaricama nas je podsetila na našu pesnikinju Desanku Maksimović.

Njenu poemu „Krvava bajka“ su znale napamet generacije đaka u srpskim školama.

Mnogi i mladi i stari ponavljaju i danas stihove o pogibiji đaka ne obazirući se na nedavni egzibicioni pokušaj bacanja kamenom jednog pisca na ličnost članice SANU.

Pre toga nam je promakla godišnjica prve predstave drame „Golubnjača“, koju je napisao Jovan Radulović a postavio na scenu Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sada reditelj Dejan Mijač, zemljak Desankin.

Prva predstava je bila 10. oktobra 1982. godine.

Jovan Radulović je prethodno napisao pripovetku tog naslova i sadržaja, a zatim pod uticajem reditelja Mijača napisao scenario oštrim jezikom kao što su oštre stene u vrletima Dalmatinske Zagore.

Opisana su događanja u kraju gde se nije primio pelcer bratstva i jedinstva.

Posle devet prikazivanja u Novom Sadu predstava je zabranjena.

Ne samo da je predstava zabranjena, već je počeo masovni progon pisca. Partija nije htela da prizna svoj neuspeh i onda su se po zadatku na partijskim sastancima osuđivali autor i njegovo delo.

Poznata je anegdota sa partijskog sastanka u zem. zadruzi u jednoj od naših Pazova. Ustao je vredni i umorni zemljoradnik i rekao da Kadinjaču treba zatvoriti jer im već dve godine duguje za seme.

Kadinjača je bilo veliko preduzeće poljoprivrednim proizvodima u užičkom kraju.

U Novom Sadu je na devet predstava bilo ukupno oko 3.000 gledalaca a protiv „Golubnjače“ se izjasnilo 100 puta više članova partije.

Drama je nastavila svoj život u Studentskom centru u Beogradu pred uvek punom salom i dobila jugoslovensko priznanje.

Svakako ne bi trebalo zaboraviti da je sledeće godine 40 godina od njenog prvog izvođenja.

Razlog zbog kog bi se trebalo setiti ovakvog načina izjašnjavanja je najavljeni referendum o projektu „JADAR“ koji slavodobitno promoviše ministarka Zorana Mihajlović a spot se vrti na RTS-u.

Plati, pa klati, kaže naš narod!

To govore i plaćeni stručnjaci a narod će, kaže Zorana, da presudi.

Da ne bi bilo zabune treba promeniti sve nazive JADAR na kafanama, na STR po selima i predgrađima, sportskim klubovima a možda i kockarnicama. Nemojte da izgubimo razvojnu šansu zbog toga što je neko izbačen iz kafane ili sportskog kluba, ili ostao dužan u prodavnici ili kockarnici!

Autorka je penzionerka

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari