Kao jedan od odgovornih građana od samog početka pandemije, sedim evo već dan sedmi u samoizolaciji u porodičnoj kući.
Vrativši se sa kratkog poslovnog puta iz Turske ne želeći da me pljačkaju za ponovni PCR test i njegovom abnormalnom cenom, čudu se ne mogu načuditi da su me danas po prvi put kontaktirali iz MUP-a i to ne iz grada u kojem sam prijavila samoizolaciju.
– Dobar dan Marijana, samo da proverimo da li poštujete mere samoizolacije?
– O dobar dan, očekujem Vas da me proverite već nedelju dana, drago mi je da ste se setili.
I sve ovo možda ne bi bilo toliko neobično da fina gospođa iz MUP-a ne reče kako su tek danas dobili moj kontakt?!
Kako to, pitam se. Vraćam film unazad kada sam pri sletanju na aerodrom dobila uputstvo kako da prijavim samoizolaciju na portalu eUprave.
Dakle, tamo ostavite svoje podatke, ispunite test samoprocene simptoma covida 19 i između ostalog ostavite kontakt telefon i adresu ukoliko ne boravite na adresi iz lične karte/pasoša.
Pokušam da objasnim situaciju, da ne boravim na toj adresi već neko vreme i da mogu da provere na portalu da sam popunila sve potrebne izmene, a dobijem odgovor da oni nisu baš povezani sa eUpravom i da je patrola bila na adresi iz lične karte te me tamo nisu pronašli, ali su dobili moj kontakt.
E sad, da obrazložim zašto mislim da ćemo se teško izvući iz svega ovoga. S obzirom na to da nas je pandemija sprečila da jedan duži period izađemo iz zemlje, posebno nas odgovorne koji imamo želju da sve ovo što pre završi, prvo moram da priznam da sam iznenađena kako su drugi uspeli da se organizuju.
Verovatno vodeći se principom da najbolje što mogu zaštite svoje stanovništvo u Tursku ne možete ući naravno bez PCR testa ali ni bez koda koji dobijete prilikom popunjavanja formulara za strance. Tamo između ostalog ostavljate adresu na kojoj boravite i sve druge lokacije na koje planirate da odete, ali što je zanimljivo „njihova eUprava“ vas direktno poveže sa testom koji ste radili u vašoj državi.
Zašto je to bitno? Bitno jer jer tamo ne možete ići u restoran, kafić, javnu ustanovu ili bilo koje mesto, a da vam prvo ne očitaju kod koji će im dokazati da niste zaraženi. Očitavaju ga svi od konobara, hotelijera do policajaca na ulicama. I da, nisu imali potrebu da bilo šta zatvore.
Taj kod imaju takođe i svi njihovi građani, jer tako žele da spreče da se zaraženi Turci šetaju slobodno i šire virus. Razlika je samo u tome što, na primer, kodovi koje dobijaju stranci podrazumevaju da ne možete koristiti gradski prevoz, jer je prvo pravilo da zaštite svoje stanovništvo. Gosti mogu koristiti taksi čija cena je takođe pristojna.
Još jedna vrlo bitna stvar, maske morate nositi i na otvorenom. Istanbul je prepun kontrolora i policajaca koji to kontrolišu i ukoliko vas ugledaju bez maske na licu mesta plaćate kaznu od 100 evra ( nekih 900 turskih lira).
Komentarišući sa prijateljem iz Turske kako je to dobra odluka i kako ne bi bilo loše da tako uvedu i kod nas jer se mere i ne poštuju baš kako bi trebalo, dobila sam odgovor: „Nismo mi ništa bolji od vas, samo su nas udarili po džepu“.
Ne bih ni spominjla da je cena PCR testa tri puta niža nego ovde, da sve bolnice čak i privatne rade 24/7 i da u svima možete uraditi test, ali i da je broj umrlih na više od 80 miliona stanovnika ovih dana oko 100 dnevno – što je, složićete se, dosta bolji rezultat od naših 39 na jedva 7 miliona stanovnika.
A meni fina gospođa iz MUP-a objašnjava kako oni nisu baš povezani sa eUpravom pa nije mogla da zna moj kontakt telefon i adresu na kojoj sam dok sam za to vreme da sam pokupila virus mogla dobrano da ga raširim po gradu i dodatno opteretim sistem koji je odavno u nezavidnoj situaciji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.