Sve promene u poljoprivredi traju bar 20 ili 30 godina 1Foto: Shutterstock/Attasit saentep

Poštovani uredniče,

Već godinama, sa manjim prekidima, svako jutro sam sa obaveznim novinama Politika i Danas!

U jednom skorašnjem broju Danasa nametnuo se naslov o poljoprivredi sa velikim prilozima na stranicama 16/17. Veliki prilog o poljoprivredniku koji obrađuje čak 150 jutara i kao spada na prosjački štap je apsolutni – promašaj. Tačno je da je poljoprivreda Srbije sa najboljim prirodnim uslovima pala sa vrha na samo dno Evrope. Taj pad traje već oko tri decenije.

To je apsolutna ekonomska neopravdanost i čak sramota za državu Srbiju i ceo njen narod. O tome ja imam neke priloge pripremljene čak sa naslovom „Poljoprivreda gori a baba. . .“

O tome bi rado dao neki prilog u Danasu ako bi bilo razumevanja.

Onaj pomenuti prilog je zaista apsurd. To bi mogao da potvrdi svaki dobar poljoprivrednik – seljak iz Čuruga. Taj u vašem prilogu, koji obrađuje 150 jutara, trebalo bi da ima bar 100-nak krava, da proizvodi dnevno oko 3.000 litara mleka, da godišnje dobije najmanje 120 teladi, utovi bar trećinu tog broja – pa bi se tek onda približio onima koji u uglednim državama Evrope spadaju u najbolje poljoprivrednike. Tada bi svakako proizvodio najmanje 100-nak tona stajnjaka po hektaru i time ne samo očuvao plodnost svojih 150 jutara već je i povećavao!

Na 150 jutara najplodnijeg zemljišta Bačke mogla bi da dobro opstanu čak četiri porodice na nekih 35 – 40 jutara po porodici i da tada zaista proizvedu sve ono, što ova blagodet može da pruži. Tada bi sadašnja aktuelna vlast, kao i nekoliko prethodnih, mogle da utiču kao pomoć ili kao ‘odmoć’, ali bi bila bar sačuvana sva raspoloživa površina, a za narod Srbije poljoprivreda dobijala na ugledu.

Pomoć od vlasti ne treba očekivati iz jednog prostog razloga: sve promene u poljoprivredi traju bar 20 ili 30 godina, a svaka vlast misli samo na svoje četiri izborne godine. Ma šta da uradi, dobro ili loše, četiri godine za promene u poljoprivredi nisu dovoljne ni za neko usmerenje, dobro ili loše.

Srdačan pozdrav

Milan Tošić, profesor Poljoprivrednog fakulteta

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari