Dobro je da se poslenici iz nauke javljaju u medijima da približe istinu širem auditorijumu odnosno čitaocima. Obično se njihovi tekstovi ili izjave označavaju kao lični stav. Kako pomiriti lično mišljenje sa neumitnim činjenicama egzaktnih nauka?
Rezultati naučnih istraživanja se publikuju u specijalizovanim naučnim časopisima sa recenzijom od strane dokazanih naučnika u toj oblasti. Recenzije ne predstavljaju barijeru za nova otkrića „nepoznatog“, već su korektori nedoslednosti, netačnih interpretacija tuđih rezultata, kao i primene neodgovarajućih metodologija za dobijanje prikazanih rezultata. Urednik časopisa donosi sud da li je rad odgovarajućeg nivoa da bi ga poslao na recenziju. To je prvi i neophodni korak. Naš legendarni glumac LJuba Tadić je govorio: „Svaki glumac misli da je veliki, jer ne bi imao hrabrosti da izađe na scenu!“ Tako je i u drugim oblastima stvaralaštva. Ponekad ta veličina obuzme stvaraoca pa umisli da se u sve razume. Najvažnije je ipak za stvaraoca da spozna kada treba da siđe sa scene da ne bi upropastio sve što je do tada stvorio.
U dnevnim listovima (i u Danasu), u TV emisijama i na internet portalima se često javlja profesor u penziji, dr Zoran Radovanović, predsednik Etičkog komiteta Srpskog lekarskog društva. On dokazuje da nema statistički značajnog porasta slučajeva kancera u Srbiji i da se uopšte kancer ne može dovesti u vezu sa primenom municije sa osiromašenim uranijumom. To je tema od strateškog nacionalnog interesa i ne bi trebalo dozvoliti da se vodi polemika na marginama dnevnih listova i portalima. U Domu Vojske u Beogradu je 2. decembra o. g. održan skup na kome su izlagani pro i contra stavovi, što bi u principu trebalo samo da doprinese boljoj argumentaciji i približavanju istini. Međutim, profesor Radovanović je nastupio kao predsednik Etičkog komiteta i saopštio odluke tog komiteta da se zabranjuje pominjanje epidemije raka u Srbiji navodeći da je Komitet prihvatio aksiom da osiromašeni uranijum ne izaziva rak. Izgleda samo u Srbiji ne izaziva, ali u Iraku izaziva i to obogaćeni kako kaže prof. Radovanović (portal Mondo, 14. decembar 2016). Da čitaoci ne bi bili zbunjeni, mora se reći da je osiromašeni uranijum nusprodukt kada se dobija obogaćeni sa višim sadržajem izotopa U235 od prirodnog (do 3%), a koji služi kao skupo gorivo u nuklearnim reaktorima. Svi ti uranijumi su slabo radioaktivni, ali dugoživeći i njihovo zračenje (alfa, beta, gama) spada u kancerogene po Svetskoj zdravstvenoj organizaciji.
Na skupu u Domu Vojske prof. Radovanović je prikazao vremensku seriju smrtnosti po uzrastu bez selekcije uzroka (dakle ne samo od raka) za Srbiju od 2001. sa jednim bregom praćenim jednom udolinom na kraju perioda i provukao liniju da bi dokazao da nema porasta slučajeva raka u Srbiji. Ta prava čak malo naginje ka smanjenju. Pežorativno bi se reklo da jedan pacijent ima visoku temperaturu a drugi se ohladio, stanje u bolničkoj sobi normalno. Srbija se ponosi mladim matematičarima koji donose medalje sa takmičenja, naučni radovi našeg uglednog matematičara su popravili poziciju Beogradskog univerziteta na Šangajskoj listi, a softveraši su prihvaćeni svuda u svetu. Dajmo mladima šansu da stvaraju, a starijima poštovanje za ono što su uradili! Lično nije isto što i egzaktno!
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.