Ministar informisanja i „zavrtanje i odvrtanje slavine“ Danasu 1foto: R.Z./ATAImages

Poštovani,

Vaš jučerašnji razgovor sa Dejanom Ristićem, ministrom informisanja i telekomunikacija u Vladi RS, u „četiri oka“ ne doprinosi ostvarivanju većih medijskih sloboda i prava medijskih radnika, već je svojevrstan pritisak na medije da ako hoće da dobiju neka sredstva od ovog ministarstva kroz sufinansiranje projekata od javnog interesa u oblasti informisanja, moraju malo da „olabave“ u kritičkom odnosu prema nosiocima vlasti.

Ministar prvo formira „nezavisnu komisiju“ za ocenjivanje ovih projekata, oni promene „sistem za ocenjivane“, a on se na svako pitanje zašto se Danasu nisu odobrila sredstva za četiri medijska projekta u ovoj godini, kao što je to bilo prošle godine, u punom iznosu, opravdava: „Nije umesno da novinar zove jednog ministra direktno na telefon, već da komunikacija treba da se odvija formalno preko njegovog kabineta“, „članovi komisije svoj posao obavljaju samostalno bez mešanja zaposlenih u Ministarstvu koji samo pružaju stručnu i administrativno-tehničku podršku“, da bi nakon susreta sa Vama „izrazio spremnost da putem pojedinačnih davanja podrži projekat koji bi dnevni list Danas uputio Ministarstvu“.

Ministar informisanja i „zavrtanje i odvrtanje slavine“ Danasu 2
Foto: Privatna arhiva

Korišćenjem tog diskrecionog prava ministar je sebe prestavio kao „dobrog policajca“, za razliku od komisije za ocenu ovih projekata koji su „zli policajci“.

Inače, na vajber grupi „Slobodni novinari“, 9. jula ove godine, Zoran Gavrilović „okačio“ je saopštenje „BIRODI: Ministarstvo za informisanje i telekomunikacije preuzelo posao REM-a!“ U njemu se ističe da je „diskrecionim postupanjem ministarstvo u praksu uvelo mogućnosti dualnog odlučivanja, gde će o jednoj te istoj stvari da odlučuju i REM kao regulatorno telo, ali i ministarstvo kao deo izvršne vlasti“.

Moj komentar bio je: „To se od novog ministra informisanja i telekomunikacija i ‘očekivalo’, iako kao istoričar nije imao nikakva znanja i iskustva u oblastima kojima treba da predlaže i donosi odluke.

Među prvim odlukama kojima je opravdao poverenje svog ‘gazde’ bila je i „zavrtanje slavine“ Danasu za projekte koje je prethodni ministar odobravao, što ga je između ostalog (iako je znatno doprineo procesu digitalizacije u Srbiji) koštalo reizbora na tu funkciju“.

Autor je diplomirani politikolog – novinar

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari