Autentičnost Dveri i Danasa

Ostavite komentar


  1. Ово звучи много боље од онога Петровића.

  2. Kako to mogu biti zajedno Srpska tradicija i savremene tehnologije, kada svi Srpski talenti iz tehnike idu na Zapad. Jos je gore kod Rusije (Dveri su Ruska partija), gde su svi naucnici ranije bili pod kontrolom u gradu Gorki. Nobelovac Saharov je izbavljen iz zatvora na intervenciju njegovih bivsih ucenika koji su to obavili u NJujorku imenovanjem jedne ulice da bi to video Andropov koji nije znao razlog pa ga oslobodio.

  3. Код нас се збрка свесно производи.
    Поента је у томе да Н. Петровић отворио праву тему, али је потпуно изврнуо. Заиста, јавни простор Србије је требало очистити, али не тако како Петровић замишља, односно револуционарно-волунтаристички где би он и њему слични били и закон и судије и судски извршитељи. Оно што је требало урадити је исто што је урађено или покушано да се уради у пост-комунистичким земљама, а зове се ЛУСТРАЦИЈА. И гле чуда, закон је постојао али НИЈЕ СПРОВЕДЕН!
    „…Закон о лустрацији донет је, по хитном поступку, 2003. са роком важности од десет година. …међутим, ниједном није примењен. Само доношење Закона пратили су опречни коментари: тадашња власт тврдила је да је неопходан да би се рашчистила прошлост, а опозиција да је реч само о одмазди према политичким неистомишљеницима. Данас су промењени и власт и опозиција, али у лустрацији промена нема. Према Закону о одговорности за кршење људских права, претенденти на јавне функције као и функционери на положајима, обавезно ће се проверавати да ли су кршили људска права током обављања функције. Закон предвиђа проверу свих функционера почев од 23.3.1976. године, када је тадашња СФРЈ ратификовала Међународни пакт о грађанским и политичким правима… Занимљиво је и да је у време доношења Закона (март 2003. године) Србија била у државној заједници са Црном Гором, али се Закон није односио на савезне функционере. Кључна ствар у Закону била је формирање Комисије за испитивање одговорности која би требало да испита евентуално кршење људских права. Провера кршења права обавља се увидом Комисије у досијеа БИА-е, документа полиције, правосуђа и друге званичне списе. Да ће Закон бити тешко применљив а Комисија имати „немогућу мисију“, било је јасно чим је документ усвојен јер за његово функционисање, осим техничких услова, неопходно је и доношење Закона о отварању досијеа, што ни до данас није учињено. Предлагач Закона, Иван Андрић из Грађанског савеза Србије, прогнозирао је да ће посао бити веома обиман….“. Процена је да би под удар лустрације дошло више од 7000 људи који су били део репресивног комунистичког система и који би били искључени из јавног живота. Ефекат спровођења донетог Закона о лустрацији био би сигурно другачији ако не и супротан од онога што Петровић жели.
    Као што се може видети, код нас постоји парадокс – они који се најгорљивије залажу за европске вредности, нису дозволили да се лустрација спроведе, већ да имамо закон само као празну форму, а да се за спровођење лустрације залажу већином они чије ућуткавање Петровић захтева!

    1. Ivkovicu, ne lazite ljude. Glavna brana sprovodjenju lustracije, bili su ljudi okupljeni oko Kostunice, koji su u to vreme bili najjaca partija na politickoj sceni. Ko i malo bolje poznaje polit. scenu Srbije, zna da su Dveri, 1389, Obraz i slicni, upravo DSS-ovi derivati, i da je se sve to izmilelo ispod Kostunicinog mantila. I upravo su se oni veoma zastitnicki ponasali prema svim tim elementima tog bivseg (Milosevicevog) rezima, od radikala, sps, ssj do ratnih zlocinaca i profitera (koje su iz miloste zvali „srpskim domacinima“). I upravo su oni najvise sabotirali otvaranje dosjea i mnoge druge stvari. A o samoj demokratiji su posprdno govorili kao o americkoj izmisljotini da se porobe Srbi. Danas kad im nesto nije po volji, vezano za ovu vlast (ako i sve to nije opet neka gluma i kalkulacija), pozivaju se na istu tu demokratiju, gradjanske slobode, i pluralizam misljenja, a do juce pravili spiskove domacih izdajnika i nepodobnih Srba, zbog cega se i dan danas vode sudski postupci na tu temu, ili se skupljali ispred tv stanica da ih pale, a koje im tada nisu bile po volji..

  4. Ako su dveri patriote onda tesko da Srbija moze da opstane zna se dobro kako je i skim Boskic usao u parlament

  5. Kakav pokroviteljski ton…Englezi bi rekli ,please don’t patronize me…
    Kada jednom dodjete na vlast , bicete gori nego ovi sada ,koliko god to nemoguce zvucalo u ovom trenutku…

Ostavite komentar


Reakcije

Naslovna strana

23. decembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Milena Minja Bogavac, dramaturškinja

Svojevremeno čitala sam sve dnevne novine u nadi da ću tako biti najobjektivnije informisana. Od 2013. godine do danas čitam isključivo Danas.