Bosil-Metal: Izjava Aleksandra Jovanovića Ćute sadrži neistinite, netačne i nepotpune informacije 1Foto: Freepik

Kompanija Bosil-Metal reagovala je na tekst „Ako ne sprečimo rad rudnika u Bosilegradu ovom kraju preti ekološka katastrofa: Ćuta Jovanović nakon posete rudniku „Bos-Metal““ objavljen 10. avgusta u našem listu, tvrdeći da sadrži netačne informacije.

Njihov odgovor prenosimo u celosti.

„Kompanija „Bosil-Metal“ d.o.o. iz Bosilegrada pri svim svojim aktivnostima vodi računa o tome da priroda u okruženju ne bude ugrožena i u tom cilju konstantno sprovodi brojne mere zaštite, u skladu sa propisima Republike Srbije. Svima nama u rudniku je u interesu da živimo i radimo u zdravom okruženju, da se Bosilegrad razvija, da ovde budu zadovoljni radnici, koji će ostati da žive u ovom kraju, jer imaju perspektivu, a o nekoj „ekološkoj apokalipsi“ apsolutno ne može biti ni reči.

Naša kompanija je registrovana za proizvodnju olova, cinka i bakra, a nikakve veze nema sa proizvodnjom nikla, kako se navodi u njegovoj izjavi koju je preneo vaš portal, niti proizvodi bilo kakve količine ovog elementa. Iznenađuje nas da je gospodin Jovanović napravio ovakvu grešku, s obzirom da je posetio rudnik, upoznao se sa procesom proizvodnje, koji je apsolutno bezbedan, obišao ceo pogon i mogao da se uveri da radimo po najvišim svetskim standardima i poštujemo sve propise koji se tiču zaštite životne sredine.

Proces proizvodnje je podvrgnut najstrožem nadzoru i pridržavanju svih zaštitnih mera u cilju očuvanja životne sredine. Sva proizvedena ruda u jami „Podvirovi“ izvozi se vagonima i istresa u prijemni bunker nakon čega se drobi i melje. Samlevena ruda se nakon toga podvrgava procesu flotacije kako bi se na kraju dobio koncentrat i međuproizvod. Olovni, bakarni i cinkov koncentrat se kamionima otprema dalje, a međuproizvod se odlaže u zato posebno iskopane jame (tzv. Odlagališta) koje su obložene geomembranskom folijom, koja je vodonepropusna i otporna na sve hemijske i spoljne uticaje. Odloženi međuproizvod se vremenom isušuje i pretvara u suvu masu bezopasnu za infiltriranje u tlo ili vodotokove. Prelivanja sadržaja iz brane nije bilo nikada.

Ispitivanje vode iz Bezimenog potoka koji prolazi u blizini postrojenja sprovodi se svaka tri meseca i to 150 metara iznad i 250 metara ispod rudnika, a sprovodi ga Zavod za javno zdravlje iz Vranja. Rezultati svih ispitivanja dostavljaju se odmah Republičkoj ekološkoj inspekciji i ostalim nadležnim institucijama Republike Srbije. Po dostavljenim rezultatima nismo do sada imali primedbi od nadležnih institucija i organa. Prema nalazima, svi parametri su u dozvoljenim koncentracijama i ne odstupaju čak ni od rezultata analiza takozvanog „nultog stanja“, koje je sprovedeno pre pokretanja pilot postrojenja.

Podsećamo i da je dosadašnja investicija u projekat veća od 17 miliona dolara. Rudnik trenutno zapošljava 120 radnika iz lokalne sredine i opštine Bosilegrad, a buduća proizvodnja koja se projektuje po Glavnom rudarskom projektu zapošljavaće oko 320 radnika.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari