Diversifikovanje izvora, a ne pravaca 1Miša Brkić Foto: Medija centar

Bez namere da ulazim u razmatranje da li hoće ili neće gasovod Severni tok 2 biti zaustavljen zbog politike, želeo bih da ukažem na jednu nedovoljno preciznu opservaciju autora teksta.

Naime, dva puta se u tekstu napominje kako bi odustajanjem od izgradnje Severnog toka 2 „Srbija ostala bez jednog od potencijalnih alternativnih pravaca snabdevanja“ gasom iz Rusije i „Gasovod Severni tok 2 uz Turski tok se navodi kao mogući alternativni pravac za snabdevanje Srbije gasom koji trenutno dobija samo preko Ukrajine“.

Radi se, međutim, o krucijalnoj razlici koju podrazumeva pojam „alternativno snabdevanje“.

Pošto je Srbija, kao članica evropske Energetske zajednice, prihvatila i potpisala Treći energetski paket EU (porazumeva potpuno otvaranje tržišta gasa), onda je suština energetske bezbednosti i diversifikacije u alternativnim izvorima snabdevanja, a ne alternativnim pravcima snabdevanja.

Ako se govori isključivo o „alternativnim pravcima“, na čemu insistira autor teksta, onda to znači da je izvor tog gasa isti – Rusija, samo treba da se do Srbije transportuje drugom (alternativnom) trasom.

Dakle, izvor (Rusija) je neupitan.

Ali, to nije suština diversifikacije zapisane u zajedničkoj evropskoj energetskoj politici koju je Srbija prihvatila.

Ako se govori o alternativnim izvorima, to znači da gas koji prolazi kroz cevi Severnog toka 2 može da bude i iz drugih država-proizvođača (na primer, Norveška, SAD) ili ako je u pitanju gasovod Turski tok, gas može da bude iz Azerbejdžana, Grčke, Irana, Uzbekistana, Kipra…

U Srbiji se uveliko privodi kraju izgradnja alternativnog pravca snabdevanja gasom koji ide iz Bugarske do granice s Mađarskom, kao krak Turskog toka.

To znači da je rešeno pitanje alternativnog pravca.

Ali ostaje suštinski važnije pitanje – alternativni izvori snabdevanja.

Zastoj u izgradnji Turskog toka nastao je upravo zbog insistiranja Evropske unije da se poštuje njena energetska bezbednosna politika, formulisana 2015. godine, koja izričito zahteva da cevima svih (pa i tog) gasovoda mora da prolazi i gas iz alternativnih izvora, a ne samo ruski.

To je suština diversifikacije koja, kad se prevede na srpski jezik, znači kraj ruskog monopola na domaćem gasnom tržištu.

Autor je novinar

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari