U vezi sa medijskim spekulacijama u vezi sa upisom u katastar i Zadužbinom Nikole Spasića, Republički geodetski zavod oštro demantuje da je došlo do greške i tvrdi da je katastar postupao ispravno i u skladu sa zakonom.
Predstavnici Zadužbine, u svom javnom nastupu, izostavljaju ključne informacije koje su bitne da bi se razumela problematika.
Uskraćujući javnosti informacije da se u zgradi Zadužbine nalazi više pravnih vlasnika, pa čak i jedno fizičko lice kao vlasnici nad posebnim delovima objekta oni manipulišu javnošću, čime pokazuju da je u pitanju ili elementarno nepoznavanje problematike ili vrhunsko licemerstvo.
U prošlosti smo svedočili sličnim situacijama u kojima strane, koje sebe smatraju oštećenim, koriste medije da bi iznele neistine o upisu u katastar i neosnovano optužile RGZ.
Dosadašnji slučajevi su pokazali da kad istina izađe na videlo i utvrdi se da katastar nije kriv, medijska hajka prestaje.
Ovo je najbolji dokaz da je u pitanju vršenje pritiska na državu i manipulacija javnim mnjenjem.
Važno je da građani budu svesni da su ovo samo fabrikovane kampanje na koje treba da steknu medijski imunitet, i da imaju poverenje u srpski katastar koji garantuje upisanu imovinu i uživa visoki ugled u svetu agencija za katastar.
U konkretnom slučaju Zadužbine Nikole Spasića, svi upisi u katastar nepokretnosti su sprovedeni u skladu sa zakonom i propisanim procedurama.
Upis je zasnovan na podacima iz Zemljišne knjige, kad su se postupci upisa vršili u sudu.
Svi relevantni postupci u vezi sa ovom nepokretnošću su transparentni i lako proverljivi, što ukazuje da je ova kampanja pokušaj stvaranja pravne nesigurnosti na tržištu nepokretnosti kako bi se izvršio pritisak za ostvarivanje skrivenih ciljeva i ličnih interesa.
Važno je istaći da katastar ne utvrđuje pravo vlasništva, što je i naveo upravitelj Zadužbine Vojin Đekić, već samo vodi evidenciju na osnovu priložene dokumentacije.
Međutim, Đekić nastavlja sa netačnom konstrukcijom da je katastar kriv za situaciju u kojoj se našla imovina Zadužbine Nikole Spasića, što je potpuno kontradiktorno prethodnoj tvrdnji.
Mogućnost da referent katastra može nekome svojevoljno prepisati nekretninu u vrednosti od 15 miliona evra spada u domen naučne fantastike u oblasti pravosuđa.
Vojin Đekić, u svojoj izjavi iznosi neistine, svestan da bi postupak tužbe zbog neosnovanih optužbi trajao dugo i da bi cela afera bila zaboravljena pre nego što bi se postigao epilog.
RGZ je uveren u ispravnost svojih postupaka, što je potkrepljeno činjenicom da ni Đekić, niti Zadužbina Nikole Spasića nisu pokrenuli tužbu za utvrđivanje prava vlasništva ili krivični postupak.
Dosadašnja praksa je pokazala da se uglavnom podnose tužbe pred upravnim sudom koje se fokusiraju na formalnosti, kao što su greške u postupku koje nemaju veze sa suštinom prava na vlasništvo.
Ove tužbe samo produžavaju postupke i stvaraju pritisak, ali ne doprinose pravičnoj presudi. RGZ ostaje posvećen ispravnom sprovođenju zakona i obezbeđivanju pravne sigurnosti na tržištu nepokretnosti.
Pozivamo građane da se informišu o činjenicama i da imaju poverenje u našu instituciju koja pruža pouzdane informacije i podršku u vezi sa upisom imovine.
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.