Fond za nauku je za četiri godine rada otvorio 10 programa za finansiranje naučnih projekata sa ukupnim budžetom od 79,5 miliona evra. Programi Fonda za nauku su višegodišnji, uključujući i program IDEJE za koji prof. Branimir Jovančićević netačno navodi da je završen i da se trenutno finansiraju samo istraživači u okviru programa PRIZMA.
Program IDEJE je trogodišnji program, u okviru kojeg su svih 105 projekata trenutno u drugoj godini realizacije. Takođe ističemo da su u 2023. počeli sa realizacijom i projekti u okviru Zelenog programa saradnje nauke i privrede, i programa IDENTITETI, a do kraja godine se pored početka projekata u okviru programa PRIZMA, očekuju i rezultati evaluacije predloga projekata u okviru programa PROMIS 2023 i Dokaz koncepta.
Fond za nauku pored velikih programa IDEJE i PRIZMA koji su namenjeni svim oblastima nauka i nemaju unapred zadate teme, ima i manje tematske programe, koji su usklađeni sa nacionalnim prioritetima u nauci, Strategijom naučnog i tehnološkog razvoja Republike Srbije, Strategijom pametne specijalizacije Republike Srbije, kao i sa Strategijom razvoja veštačke inteligencije u Republici Srbiji.
Fond za nauku podržava projekte iz svih naučnih oblasti, podstiče saradnju nauke i privrede, saradnju srpskih naučnika sa dijasporom, jačanje kapaciteta mladih istraživača i testiranje naučnih ideja koje imaju potencijal za komercijalizaciju.
Programi Fonda za nauku su napravljeni po uzoru na programe evropskih fondova kako bi se obezbedio njihov visok kvalitet, omogućila međunarodna saradnja i dodatno finansiranje kroz međunarodne ugovore. Kroz programe Fonda za nauku podiže se kapacitet naučne zajednice, kvalitet srpske nauke i konkurentnost na međunarodnom nivou.
Programi Fonda za nauku su izuzetno kompetitivni i kao rezultat toga podržani su najbolje rangirani projekti, ocenjeni od strane nezavisnih stručnjaka.
Članovi Naučnog saveta Fonda za nauku, savetodavnog tela Fonda, učestvuju u pripremi, analizi i praćenju programa. Naučni savet čini 15 članova, domaćih naučnika koji su međunarodno priznati u svojoj oblasti nauke. Od 15 članova Naučnog saveta, 12 članova je u najvišem naučnom, odnosno nastavnom zvanju, uključujući akademike SANU.
Za evaluaciju predloga projekata, Fond za nauku angažuje inostrane naučne stručnjake i članove ekspertskih panela. U okviru Programa PRIZMA, na kojem je bilo angažovano 1018 inostranih naučnih stručnjaka, prosečna vrednost Hirš indeksa recenzenata koji su ocenjivali predloge projekata iznosi 39.5, dok je prosečna vrednost Hirš indeksa svih rukovodilaca čiji su predlozi projekata ocenjivani 13,7.
Analiza naučnih rezultata istraživača u Srbiji u periodu od 2017. do 2022. godine, pokazala je da su naučnici podržani od strane Fonda za nauku imali veći broj publikacija i u višim naučnim kategorijama, u odnosu na naučnike čiji projekti nisu podržani od strane Fonda za nauku, kao i da naučnici koji su dobili podršku Fonda za nauku imaju na godišnjem nivou za 27,2% bolje naučne rezultate (u pogledu broja i kategorije naučnih publikacija) u odnosu na njihove rezultate u periodu pre podrške Fonda za nauku.
Fond za nauku je institucija čiji je značaj prepoznat kako u Srbiji, tako i na međunarodnom nivou. Jednoglasno je primljen kao punopravni član organizacija Science Europe i Global Research Council, nakon što su analizirani programi, procedure, postupak selekcije projekata i rezultati Fonda za nauku.
Misija Fonda za nauku je da finansira izvrsne projekte srpskih naučnika, a to se već četiri godine obezbeđuje kroz kompetitivan, nepristrastan i transparentan proces selekcije projekata u kojem učestvuju inostrani naučni stručnjaci. Kroz programe Fonda za nauku dosad je podržano više od 2700 istraživača iz 145 naučnoistraživačkih organizacija u Srbiji.
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.