Jesam za strategije - koje se sprovode 1Foto: Stanislav Milojković

Moju pažnju nedavno (10. juna 2021) je s razlogom u veoma cenjenom Danasu privukao analitički tekst s naslovom „Država donosi dobre strategije, pa ih ne poštuje“, autora M. Obradovića.

Postoje strategije koje su veoma važne, poput Fiskalne strategije za period 2022-2024. u kojoj je prognoziran rast BDP-a, o čemu govori pomenuti tekst. Postoji još niz važnih strategija. Osnovno pitanje je koliko one zažive i nabolje menjaju stvarnost?!

Za njihovu delotvornost, smatram da su podjednako važna dva momenta: da strategije budu utemeljene na znanju i činjenicama i, drugo, da se te strategije – sprovode u delo na odgovarajući način!

Elem, nisam za strategije radi strategija. Nisam za strategije koje se „razvlače“ po fiokama raznih kabineta. Kvalitet jedne strategije se meri stepenom njene realizacije.

Kao građanin i homo politicus, osećam potrebu da podsetim javnost na veoma važnu „Nacionalnu strategiju o starenju 2006-2015“. U tom dokumentu objavljenom 2006. godine, u poglavlju III „Promovisanje pravednog i održivog ekonomskog rasta“ pod tačkom 1.3. se navodi: „Na republičkom nivou u procesu implementacije Strategije za smanjenje siromaštva, razmatrati predlog o uvođenju instituta socijalnih penzija, koje bi se obezbeđivale starijim licima bez prihoda, koja ne mogu ostvariti penziju, a žive u siromaštvu i bez adekvatne podrške i sredstava za život…“

I površna analiza pokazaće da je taj predlog o uvođenju tzv „socijalnih“ ili „garantovanih“ penzija, koje već postoje u 100-ak zemalja na svetu, (do sada) ostao „mrtvo slovo na papiru“. A od toga zavisi dostojanstvo i kvalitet života velikog dela naše starije populacije. Doduše, u poslednje vreme na političkoj sceni čuju se predlozi o uvođenju garantovane penzije, kao posebnog vida socijalnog davanja.

U gorepomenutom tekstu u Danasu navodi se da aktuelna Fiskalna strategija Srbije „predviđa i promenu postojeće švajcarske formule za usklađivanje penzija, a pre mesec i po dana imali smo izjavu predsednika PUPS-a Milana Krkobabića da je sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem postignuta saglasnost da se koriguje postojeći model švajcarske formule kako bi penzije bolje pratile rast zarada.“

Podržavam zalaganje lidera PUPS-a da se koriguje švajcarska formala, kao i njegovu inicijativu za uvođenje već pomenute socijalne – „garantovane“ penzije. Takođe, delim mišljenje uvaženog kolege, profesora Jurija Bajeca da „treba korigovati švajcarsku formulu za penzije kako odnos prosečne penzije ne bi pao ispod 50 odsto prosečne plate. To je ne samo ekonomsko već i socijalno pitanje…“

Ako je već postignuta politička saglasnost i postoji dobra volja da se koriguje tzv. švajcarska formula, koja trenutno nije u interesu 1,7 miliona penzionera, pređimo što pre s reči – na dela!

Autor je profesor univerziteta

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari