U Danasu od 17.7.2020. u tekstu „Utvrditi odgovornost profesora koji su stali iza doktorata Malog“ fokus je na odluci Senata UB od 8.7.2020. da donese Pravilnik o dopuni Pravilnika o radu Etičkih komisija i Odbora za profesionalnu etiku UB kojim je definisano da član Etičke komisije ili Odbora za profesionalnu etiku „…
…ne može biti pozvan na odgovornost zbog mišljenja ili stava datog tokom razmatranja predmeta i donošenja odluke u postupku, osim ukoliko njegovim postupanjem nisu ostvarena obeležja nekog zakonom predviđenog kažnjivog dela.“
Na pitanje upućeno rektorki, profesorki Popović „da li će ubacivanjem ovog člana biti amnestirani svi koji su učestvujući u radu etičkih komisija FON-a glasali da doktorat Siniše Malog nije plagijat, rektorka odgovara da je smisao pomenute odredbe opšti i da nije vezan za konkretan slučaj“.
Ipak, onespokojava činjenica da je jedna ovakva dopuna doneta tek nakon što je nešto pre više od mesec dana grupa profesora UB predala prijave nadležnim organima na Fakultetu organizacionih nauka, Ekonomskom fakultetu i Rektoratu protiv svih učesnika procesa zataškavanja plagijata ministra finansija.
Među njima su i prijave podnete protiv članova dve Etičke komisije FON-a koje su u celom ovom procesu igrale prilično zapaženu ulogu.
Nadalje, prema rečima rektorke „dopuna Pravilnika teži da dodatno istakne značaj uloge etičke komisije i Odbora za profesionalnu etiku i pomogne u stvaranju uslova za njihov uspešan, nepristrasan i stručan rad.“
Mišljenja sam da je ovo objašnjenje izlišno jer su prema Kodeksu profesionalne etike UB (u daljem tekstu Kodeks) svi članovi i članice akademske zajednice dužni da svoje zadatke obavljaju odgovorno i nepristrasno: „Vodeći računa o opštem dobru, članovi univerzitetske zajednice dužni su da čuvaju integritet Univerziteta i njegovih članica i da rade savesno, marljivo, odgovorno i posvećeno, prema svom najboljem znanju.“ (član 6).
„Članovi univerzitetske zajednice dužni su da svoje obaveze prema studentima, kolegama i zaposlenima na Univerzitetu i njegovim članicama izvršavaju odgovorno, savesno i profesionalno, držeći se načela objektivnosti, nepristrasnosti i međusobnog uvažavanja.“ (član 12, stav 1).
Ne manje važno, članom 3, stav 2 Pravilnika o radu Etičkih komisija i Odbora za profesionalnu etiku UB je definisano da „Članovima etičkih komisija i Odbora za profesionalnu etiku, Univerzitet, odnosno fakultet, obezbeđuje pravnu pomoć i snosi troškove postupka ukoliko protiv njih bude pokrenut postupak u vezi sa članstvom, aktivnostima i istupanjem u tim telima.“
Drugim rečima, ako je bilo ko neopravdano optužen zbog svog delovanja u etičkim komisijama, Univerzitet se obavezuje da ga zaštiti pred nadležnim organima.
Takođe rektorka naglašava da je „cilj ove odredbe je da garantuje slobodu uverenja, mišljenja i stava i ojača integritet pozicije člana etičke komisije.“
I ovaj argument je, čini se, suvišan pošto je sloboda uverenja, mišljenja i stava takođe garantovana Kodeksom: „Članovi univerzitetske akademske zajednice su slobodni i odgovorni da u svom radu traže i brane istinu, podstiču slobodan i odgovoran prilaz učenju i iskazivanju stečenog znanja. Univerzitet podržava i podstiče slobodu mišljenja i izražavanja članova univerzitetske zajednice Univerziteta.“ (član 4).
Dodatno, po rektorki, ovom odredbom „se ne uvodi neodgovornost za nezakonite ili nečasne radnje, već se podvlači da je uverenje slobodno i da član komisije ne sme da bude izložen pritisku, pretnji ili uslovljavanju prilikom donošenja odluke.“
I ovaj slučaj je definisan Kodeksom: „Zabranjena je svaka vrsta uznemirivanja među članovima univerzitetske zajednice, a posebno kada se temelji na zloupotrebi položaja institucionalne ili hijerarhijske nadređenosti. …Uznemirivanje je neprimereno ponašanje prema drugom licu… …koje ima za cilj povredu ličnog dostojanstva, ometanje u obavljanju poslova, omalovažavanje drugih i koje stvara ili doprinosi stvaranju neprijatnog i neprijateljskog radnog okruženja i obrazovnog ambijenta.“ (član 14).
Kodeks je donet „u cilju očuvanja dostojanstva profesije, unapređivanja moralnih vrednosti, zaštite vrednosti znanja i podizanja svesti o odgovornosti svih članova univerzitetske zajednice na Univerzitetu u Beogradu.“ (član 1).
Kodeks se „primenjuje u profesionalnom i javnom delovanju svih članova univerzitetske zajednice: nastavnog i naučnog osoblja, studenata, vannastavnog osoblja, kao i lica koja nisu članovi akademske zajednice Univerziteta a učestvuju u radu Univerziteta“. (član 2).
Pribojavam se da su ovom dopunom članovi i članice akademske zajednice UB oslobođeni načela odgovornosti i nepristrasnosti propisanih Kodeksom u delokrugu svog rada u etičkim komisijama.
Time primena Kodeksa postaje selektivna čime se Kodeks obesmišljava. U dubini duše želim da verujem da je ova moja bojazan neopravdana. Vreme će reći.
Autor je profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.