Kratka objašnjenja u vezi komentara na određene stavke 1Foto: Lična arhiva

Kada sam odgovarao na pitanja za tekst rubrike „Naši ljudi u svetu“ na sajtu Danasa, nisam ni mogao da pretpostavim da će tekst izazvati toliko komentara.

U momentu dok ovo pišem ima ih 245. Namera mi je bila da opisem svoje trenutno iskustvo iz države u kojoj živim i radim. Da sam iznosio svoja iskustva iz Bugarske tekst bi bio sasvim drugačiji.

Hteo bih da otklonim neke nedoumice u vezi onoga što sam rekao u prethodnom tekstu i pojasnim neke činjenice koje su ostale nedorečene.

Sedam godina sam radio za Microsoft u Bugarskoj

Većina Informatičara teži da radi u pravoj IT firmi velikog imena. I da bi radio u takvoj firmi, treba proći kroz nekoliko intervjua da bi ušao u uži izbor. Uslov je poznavanje najmanje dva jezika, tečno čitanje, pisanje i komunikacija. Da bi se dobio posao, mora da se dokaže i pokaže da znaš ono što se traži od tebe i da si sposoban da stalno nadograđuješ svoje znanje.

Kada počneš da radiš, svakodnevno se nadzire tvoj rad, produktivnost, stručnost i na kraju svakog meseca dobiješ ocenu koja ti određuje budućnost u pozitivnom ili negativnom smislu. Zvanje Microsoft inženjera se stiče polaganjem ispita koji su vezani za tvoj posao, i ti ispiti su jednom u tri meseca. Položiš, ostaješ.

Ne položiš, tražiš drugi posao. Napredovanje je na osnovu postignutih rezultata i unapređuje te Centrala koja te vidi kao statistiku. Ja sam u Microsoftu proveo punih sedam godina, i nisam sam sebi dodelio to zvanje, već Microsoft. Oni koji su radili u bilo kojoj velikoj IT kompaniji znaju o čemu pričam, i koliko je lako dobiti posao i održati se u takvoj firmi.

Kako do posla

Ponudu za posao u Nemačkoj sam dobio preko Head Hunting sajta. Na osnovu CV-a su me kontaktirali, prošao sam intervjue i dobio posao. Šest meseci kasnije sam dobio ponudu koja mi se činila boljom, i preselio sam se iz Štutgarta u Drezden. Poznavanje engleskog i nemačkog jezika kao i stručnost određenog profila se procenjuje u direktnom kontaktu preko video konferencije bez prethodno poslatih pitanja za pripremu.

Nisam politički opredeljen

Oba roditelja su bili komunisti. Moja porodica i ja smo apolitični.

Ja sam srpski državljanin

Nisam ni veći ni manji nacionalista, rodoljub, patriota i Srbin od bilo koga drugog. Ja sam Srbin i to ću ostati. Oni koji bi mi zabranili povratak u Srbiju, oduzeli državljanstvo i proterali, nemaju ni manja ni veća prava od mene kao pripadnici istog naroda. Emocionalno sam vezan za pojam Srbije, ali na osnovu životnog iskustva moje uže i šire porodice, ne vidim razlog za to što bi me vuklo da se vratim tamo odakle potičem.

O iskustvima drugih koji žive u inostranstvu

Nismo svi sa istim razlogom tu gde jesmo. I nemamo iste ciljeve. Ono što imam u Srbiji stekao sam dok sam živeo tamo. Ono što stičem ovde mi omogućava da živim bolje. Šaljem određenu sumu novca svojima da bi mogli da žive na isti način kao i ja, opušteno i bez stresova. Kako se ko snašao u inostranstvu, koliko zarađuje, da li je stekao nove prijatelje, da li se socijalizovao i kako mu je, zavisi od svakog pojedinačno. Što se mene tiče, meni je dobro. Onima kojima nije, neka se zapitaju zašto je to tako, i da li je problem u njima samima ili u državi u kojoj borave.

O digitalizaciji

Sve ono što ti je potrebno za određenu vrstu usluga, opisano detaljno na sajtu sa dokumentacijom koja je potrebna i linkom za formular. Nema šanse da dođeš u situaciju fali ti jedan papir, osim ako nisi sam prevideo ono što je navedeno.

O platama u IT Sektoru

Zavisno od procene iskustva, stručnosti i sposobnosti za određeni posao, postoje definisani bruto godišnji iznosi koje možeš da pregovaraš. Tako, za isti posao u dve različite firme možeš da imaš i različitu platu. Koliko je ko stručan i sposoban za pregovaranje toliko će mu i novčanik biti puniji. Fakultetska diploma ima uticaja ali nije presudna. Više se cene Sertifikati za određene poslove i brže se napreduje ako su vezane za trenutni trend u IT industriji.

O hrani i drugim potrepštinama

U Nemačkoj postoji institut za kvalitet. Kao što je nekada u bivšoj državi postojao JUS. Ništa što ne zadovoljava standard, ne možete naći u prodaji. Bilo da je hrana, obuća, odeća, tehnika itd. I što je bitno za njihovu ekonomiju, forsiraju domaće proizvode.

O zdravstenom osiguranju

Zavisno od vrste osiguranja, odbija se i procentualno od plate. Koliki procenat dajete za određeno osiguranje, toliko i povoljnosti imate prilikom posete lekaru. Participacija za lekove postoji. Za državno osiguranje se odvaja manji a za privatno veći procenat. Kako kome odgovara, takvo osiguranje i plaća.

O iznosu stanarine

Navedeni procenat sam dobio na osnovu razgovora sa ljudima na tu temu. Ja ne plaćam stan i dodatne troškove, živim u firminom stanu jer sam takav ugovor sklopio.

O porodičnom okupljanju

Vezan sam za svoju porodicu. Balkanski mentalitet u tom smislu me verovatno nikada neće napustiti. Obaveze nam ne dozvoljavaju da se okupljamo kad mi želimo, već kada je moguće. Nije bitno mesto i država već kvalitetno vreme provedeno zajedno.

O životu u Srbiji

Zadnjih dvadeset godina sam živeo u nadi da će se nešto promeniti nabolje. Dugo mi je trebalo da shvatim da su promene  za one gore a ne za nas dole, obične ljude. Promenilo se nekoliko vlasti, a nama je bilo sve teže. Čekajući bolja vremena postajemo sve stariji i ravnodušniji. Ja nisam više imao strpljenja i rešio sam da rizikujem.

O poslu u Srbiji

Prethodnih godina sam konkurisao na nekoliko pozicija u firmama u Srbiji. Dobijao odgovore da sam star, da traže mlade stručnjake, da nemam fakultetsku diplomu, da moram da počnem kao pripravnik i td. Ne znam da li je standard za posao nedostižno visok ili je nešto drugo u pitanju. Da li moje tridesetogodišnje iskustvo u IT branši, i iskustvo stečenu u  jednoj od vodećih svetskih firmi ne znači ništa Srbiji, a znači van Srbije.

O pandemiji

Ono što niko nije komentarisao. Ni jedna jedina rečenica o tome. Ono što je zahvatilo celu planetu, pa i Srbiju i Nemačku niko nije primetio? Ili se svesno izbegavalo, jer nije bitno? I onda mnogima bode oči to što sam rekao, a ponavljam ponovo: Šta mi u Nemačkoj nedostaje od Srbije – Ama baš ništa!

Hvala svima na komentarima, bilo pozitivnim ili negativnim. Poštujem i uvažavam različitost u mišljenju i shvatanju u ophođenju sa drugim ljudima.

Redakciji Danasa veliko hvala za to što su mi pružili priliku da podelim svoje iskustvo sa čitaocima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari