Kulturnjaci na udaru Vučićevih bojovnika 1

Iako često imam primedbe na stavove i način njihove formulacije koje čitamo u kolumni Svetislava Basare, smatram da je dobra kritika koju je izneo Slobodan Divjak na Basarinu konstataciju da napad poslanika Atlagića na glumicu Jelisavetu Sablić nije napad tek jednog pojedinca, nego je reč o napadu „srpske mejnstrim kulture“ na čuvenu glumicu.

Divjak kaže da je Basara nameravao da zakamuflira neoborivu činjenicu da je našu divu napala sadašnja vlast, jer su i poslanik Martinović, koji je podržao poslanika Atlagića, i sam Atlagić samo glasnogovornici našeg Svevišnjeg, odnosno Aleksandra Vučića. Divjak je u pravu kad kaže da to jeste napad sadašnje vlasti na Seku Sablić.

I to joj nije prvina, već to čini skoro devet godina.

To je svakodnevni način ponašanja njenih bojovnika i samoga Vučića.

Kulturnjaci su pod posebnim udarom kada se odupiru Vučićevom shvatanju patriotizma, što je upravo ovde takav slučaj.

Dakle, nesporno je da Vučićeva vlast funkcioniše tako da njegovi ratnici, a i sam Vučić direktno napadaju i prozivaju pojedine građane poimence zato što su kritikovali vlast.

O stalnim napadima na vodeće ličnosti opozicije i da ne govorim, neki su bukvalno izloženi dnevnom teroru.

U pravu je Divjak da je trebalo reći da je Seku Sablić napala Vučićeva vlast za navodno nepatriotske izjave date nedeljniku NIN.

Zamereno joj je i to što je njen intervju „čisto politički“, kao da građankama i građanima iz bilo koje oblasti društvenog života nije dozvoljeno da daju političke intervjue i izjave.

Nesporna je specifičnost Vučićeve vlasti da neprekidno ratuje protiv umišljenih neprijatelja, na prvom mestu je to „bivša vlast“, ali ne izostaje jednaka oštrina u ratovanju protiv građana, naročito poznatih imena, koji slobodno iznose svoja mišljenja.

Ako se takvo ponašanje vlasti odmah uopšti u „srpsku mejnstrim kulturu“, zaista izgleda kao izbegavanje da se imenuje Vučić kao glavni progonitelj slobode mišljenja, u ovom slučaju stavova Seke Sablić.

No, moja poenta nije u ovoj evidentnoj činjenici o Vučićevoj vlasti. Basara je u pravu da postoji „srpska mejnstrim kultura“ koja napada umetnike i ono što je od kulture ostalo u Srbiji.

Basara je u pravu kada izvorište ovakvih napade koje vlast svakodnevno demonstrira smešta u „srpsku mejnstrim kulturu“.

Za šta je optužena Seka Sablić a i reditelj Srđan Golubović?

Oboje su optuženi za nepatriotsko ponašanje, a takve otužbe pljušte već godinama iz vokabulara srpskog nacionalizma kao dominantne ideologije i (ne)kulture u Srbiji.

Ona nije nastala juče, nego traje gotovo dva veka, sa pauzom u socijalizmu.

Zar u novije vreme, od sredine osamdesetih, nisu obnovljeni oni stari ciljevi o ujedinjenju svih Srba u jednu državu, zato su vođeni ratovi devedesetih i ta nacionalna ideologija u blažoj ili ekstremnoj formi je sastavni deo gotovo svih partijskih ideologija od kako se vratilo višestranačje u Srbiju.

Zar najuticajnija stranka u srpskoj istoriji nije Radikalna stranka, čija ideologija od kraja 19. veka do danas dominira kao mejnstrim ideologija da se država Srbija definiše ujedinjenjem svih Srba, odnosno „srpskih teritorija“ u jednu državu.

Zar sam Vučić nije svoju autokratsku vlast zasnovao na tim istim idejama i ciljevima, odnosno staroj srpskoj nacionalističkoj ideologiji koju je temeljno savladao kao visoki funkcioner Srpske radikalne stranke. Sada je tu tlapnju proširio do besmisla, proglasivši se vođom svih Srba na svetu, ma gde živeli.

Zna i on da je to propala stvar, to sa velikom Srbijom, ali svom snagom i dalje drži Srbiju u ropstvu prošlosti, a region u napetosti i sukobima, daleko od demokratskih vrednosti Zapada, uz zdušnu podršku Srpske pravoslavne crkve i Rusije.

Ne treba propustiti da se kaže da u Srbiji postoje i drugačije ideje, one o modernizaciji Srbije koje bi se zasnivale na evropskim demokratskim vrednostima i koje odbacuju štetni i poraženi srpski nacionalizam.

Takva nastojanja stalno ostaju na margini, a „srpska mejnstrim kultura“ odnosno nacionalističke tlapnje ostaju dominantna priča koju zdušno gaji sadašnja vlast i iz te pozicije napada naše najbolje umetnike.

Autorka je sociološkinja

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari