Nuklearke u Srbiji: Srbija pred kvarnim izborom

Reagovanje na tekst dr Miodraga Krmara "Nuklearni fizičar protiv nuklearnih elektrana" (Danas 14-15. septembar)

Ostavite komentar


  1. Izgradnjom nuklearke Srbija bi rešila jedan od najvažnijih egzistencijalnih problema vezanih za energiju. Nikada više ne bi zavisili od uvoza struje a imali bi i za izvoz. Srbiji je potrebna jedna velika elektrana i možda dve manje. Bili bismo mirni mnogo decenija unapred.

  2. Malo poznata stvar koju nuklearni „stručnjaci“ kriju ko zmija noge je to da jedan reaktor snage 1GW godišnje proizvede oko 800 tona visokoradioaktivnog nuklearnog otpada koji se mora hladiti u bazenima sa lakom vodom naredne 2 do 3 godine, pa se tek onda uz ekstremne mere zaštite od radijacije može prepakovati i odložiti u skladište za trajno odlaganje. U srbiji nema geološki povoljnih lokacija za trajno skladištenje nuklearnog otpada. U srbiji nema obrazovanih kadrova koji su pogodni da upravljaju, rukovode i održavaju fisionu nuklearnu elektranu niti se radi na njihovom školovanju i obrazovanju. U Srbiji nema postrojenja za „preradu“ nuklearnog otpada, i niko još uvek nije demonstrirao preradu nuklearnog otpada na industrijskom nivou. Očekujem da će Vučić, Brnabić ili Grčić sastaviti komisiju stručnjaka koji će umesto nas odlučiti o ovom strateškom pitanju. Prema nuklearnom otpadu, kojeg će nuklearka neminovno proizvoditi, rudnik litijuma je zelena ekološka oaza. Svaka deseta žena u Srbiji ima izvađenu tiroidnu žlezdu, kao posledicu akcidenta u Černobilju. Imajte na umu da je ova zloglasna nuklearna elektrana udaljena od nas više od 1500km. Toliko o tome.

  3. Желим да скренем пажњу да слике које се објављују када се говори о Нуклеарним електранама приказују Потпуно Безазлене левкасте расхладне куле! У њима са врха куле пада обична вода која се користи за хлађење реактора. А одоздо јаки вентилатори дувсју и хладе вофу. А ово бело што се види изнад њих је најобичнија водена пара! Таквих кула има и код термоелектрана. Куле исте намене, само нешто другачијег облика се користе и за хлађење воде у великим клима систрмима посливних центара, болница и других јавних објеката!!

  4. Svašta si rekao u suštini gluposti.Bolje da Srbija izgradi nuklearne elektrane,nego neka susedna država.

  5. Када се о таквим стварима дискутује са дилетантима из те области а не стручњацима онда нам тако иде..

  6. Jaoo, ljudi. Nuklearna enrgija sama po sebi rizična, ali u pogrešnim rukama, još gora. Ja ne mogu da zamislim da Srbi upravljaju nuklernim elektranama, to je katastrofa na pomolu, Černobil br.2, ako ne i još gore ( ako je moguće). Mi sa svim našim karakteristikama kao naroda, nismo za ovako ozbiljnu stvar. Mi smo kao narod, što bi rekli već genetski-krajnje nemarni, neodgovorni, da ne govorim da bi nove generacije se tek obučavale da rade na ovome ( a nove generacije nisu sposobne ni mačku da im poveriš da čuvaju, zahvaljujući debilnim roditeljima). I realno mi stvarno nismo za ovo. Jedino, ali jedino da to bude u nekoj drugoj državi, da neko od tih ljudi radi,mogu i naši ali da su pod kontrolom, pa da ta energija se nekako doprema do nas u Srbiju ( ako je to uopšte moguće).

  7. Kada sam, mnogo davno, pre završetka elektrane Krško razgovarao sa jednim američkim nuklearnim inženjerom, na moje pitanje šta misli o tome, da li u ondašnjoj Jugoslaviji treba graditi nuklearne elektrane, rezime odgovora bio je:
    – prvo vidite na kom vam je nivou obrazovanje, posebno tehničko;
    – drugo, da li ste organizovano i odgovorno društvo, da li se poštuju zakoni, na kom je nivou korupcija, kako reagujete na probleme, da li ih zataškavate, na kom je nivou transparentnost, poverenje u struku, poverenje u vlast;
    – sagledajte da li ste sposobni da realizujete i pouzdano upravljate tako velikim i komplikovanim projektima;
    – kakvo vam je stanje u termoelektranama, hidroelektranama, rudnicima, industriji generalno, da li to pouzdano funkcioniše, kako ih održavate, ima li havarija i nesreća;
    – za tako nešto, morate da kupite tehnologiju, moraju neke strane kompanije da vam to izgrade, obuče ljude, da vas snabdevaju sa gorivom- koliko ste obrazovani i iskusni da takav posao definišete, ugovorite, pratite;
    – da li ste sposobni da vratite ogromne kredite, imajući u vidu da ni cena ni rok verovatno neće biti ono što ste ugovorili…

  8. Vojska ubija u miru tkz svoj narod..nismo mi ni zasta..ovakvu lopovsku prciju ukinuti.
    Jesmo azurni za nuklearku..vec sada najzagadjenija teritorija u europi..79 posto srbije nema kanalizaciju itd itd a najviše milijardera na svetu svi bez dana radnog staza a privreda ne postoji

  9. Koliko je brucoša upisalo fiziku. Potreban je stručni kadar, mašinice imamo, elektrotehničke imamo, ali fizičare ne……….

  10. Vi iznosite tvrdnju: „EDF ima svojih prednosti od kojih su najveće verovatno veoma dobro razvijen i robusan lanac snabdevanja i visoka vertikalna integrisanost kompanije.“
    Da je tako nebi gradnja EPR 1600 u Finskoj trajala 18 godina a gradnja u Francuskoj 16 godina niti bi EDF kasnio sa gradnjom u Velikoj Britaniji. U Kini je EPR 1600 izgradjen za 7 godina ali je vecina opreme bila proizvedena u Kini kao i kompletna organizacija izgradnje. EDF planira zamenu EPR 1600 sa reaktorom manjeg kapaciteta EPR 1200 upravo zbog problema sa lancem snabdevanja i organizacijom gradnje postrojenja.

Ostavite komentar


Reakcije

Naslovna strana

Naslovna strana za 17. decembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Bojana Stefanović, glumica

Ako želite da podržite Danas i da podržite nezavisno novinarstvo u Srbiji, pravi način da to uradite je da se pretplatite i postanete član Kluba čitalaca Danasa.