U trenutku kada je Kosovo udarna politička tema, dnevni list Politika je bez obrazloženja odbio da objavi tekst Saše Radulovića na tu temu.
Tekst koji smo poslali vratili su uz rečenicu „slobodno objavite ovaj tekst negde drugde“. Politika, koja je makar objavljivanjem autorskih tekstova uspevala da stvori sliku da i na njenim stranicama (povremeno) može da se pročita drugačije mišljenje od onog koje promoviše vladajuća većina, ovakvim postupkom je pokazala da nije imuna na autocenzuru, te da tako učestvuje u kreiranju jednoumlja.
Teme koje su od krucijalnog značaja za jedno društvo, a Kosovo to svakako jeste, moraju da budu predmet rasprave u javnosti, a mediji su instrument za to. Ukoliko neki medij odbije da javnosti pruži uvid u različite poglede na jednu važnu temu i tako omoguće javnu raspravu, on postaje direktno odgovoran za kasnije loše i jednostrane odluke vlasti. Politika je upravo to i učinila.
Samo nedelju dana kasnije, Politika odbija da objavi tekst profesora Dušana Pavlovića, sa kojim je inače imala dobru saradnju. Tekst u kome je tema bila školstvo i cena udžbenika za osnovnu i srednju školu odbijen je uz obrazloženje da „Politika ne objavljuje stavove političkih partija, a jedna trećina teksta je sadržala baš takve stavove“. Da nismo čitali Politiku poslednjih trideset godina, pa da poverujemo.
Pres-služba Dosta je bilo
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.