Boža Prelević nije imao hrabrosti da lično odgovori na pitanja LDP-a: kako to da je, u završnoj reči na suđenju za oružanu pobunu JSO-a, koristio iste argumente kao Legija i zašto laže da je bio ministar u prelaznoj vladi, kada je bio samo koministar.
Zašto ne objasni da je oteran sa mesta savetnika u MUP-u zato što je tražio stan od 170 kvadrata i zato što je potpisao ugovor sa sopstvenom nevladinom organizacijom sa te pozicije?
Umesto odgovora Prelevića stiže saopštenje organizacije LEX, zbog koje je i završio karijeru u MUP-u. Liberalno-demokratska partija je iznenađena takvim potezom, posebno imajući u vidu da su dali političke ocene, da su se bavili analizom poslednjeg izbornog ciklusa i da su zabrinuti za stepen kritike vlasti koja dolazi iz naše stranke. Pretpostavljamo da je LEX u svom stručnom radu posebno „baždaren“ za političke ocene i analize političke scene u Srbiji. Pitamo, ipak, udruženje LEX, kada su poslednji put poslali saopštenje za javnost i kako su se odlučili da to sada učine? S obzirom na to da zameraju što smo potpisali saopštenje kao Informativna služba LDP-a, pitamo ih zašto se onda i sami nisu potpisali na svoj proglas – jer je njihovo saopštenje običan pamflet koji služi upravo za valjanje u blatu političkih protivnika. Primećujemo da još uvek nisu učestvovali na izborima, pa se pitamo koji je krajnji cilj ovakvog jednog saopštenja.
Da podsetimo i udruženje LEX, ali i Božu Prelevića. Polemika se vodi o sudskom postupku za oružanu pobunu Jedinice za specijalne operacije. Postupak je pokrenula porodica Đinđić preko advokata Srđe Popovića, Boža Prelević je branilac mafije, a Čedomir Jovanović je bio svedok u tom postupku. Prelevićeve tvrdnje o tome da je Jovanović posećivao pripadnike Zemunskog klana u zatvoru ili da ih je pustio odatle da ubiju premijera su laži kojima se, takođe, služe Đinđićeve ubice. To je i logično, jer upravo takve brani i saglasan je sa njihovim ocenama da je prava meta ovog postupka Koštunica, da je suđenje politički motivisano i da pobuna i atentat nisu povezani.
Podsetimo advokata mafije i ubica, a koji se sada krije iza saopštenja sopstvenog udruženja, da se tvrdnja o posećivanju Spasojevića u zatvoru oslanja na izjavu čuvara Centralnog zatvora Slavomira Banđura i Novaka Terzića, a da su skupštinski odbori za bezbednost i pravosuđe utvrdili da to nije istina. Važno je napomenuti da su zatvorski čuvari upravo na konferenciji za novinare DSS-a, a u prisustvu Dragana Jočića i Dejana Mihajlova, izneli te tvrdnje. U postupku pred V Osnovnim sudom, koji se vodio protiv Čedomira Jovanovića zbog zloupotrebe službenog položaja, a vezano za posete Spasojeviću u zatvoru, utvrđeno je da je zatvorski čuvar dao lažni iskaz (rešenje istražnog sudije pod brojem Ki 1049/05 od 23.02.2006. godine). Da nije govorio istinu kasnije je priznao i sam Dejan Mihajlov, tadašnji generalni sekretar Vlade, koji je na suđenju za ubistvo premijera rekao da je lagao zbog kampanje i da je laž deo političke borbe. Ta borba, kroz plasiranje laži o Čedomiru Jovanoviću, i danas traje i sprovodi je i Boža Prelević.
Sudovi ove zemlje utvrdili su činjenicu da su čuvari dali lažni iskaz i to u vreme kada je Vojislav Koštunica, premijer, Dragan Jočić, ministar policije, Rade Bulatović, šef BIA, Zoran Stojković, ministar pravde, Dejan Mihajlov, sekretar Vlade, i kada Gradimir Nalić vodi agenciju za obezbeđenje.
Tvrdnja da je Čedomir Jovanović uticao na tadašnjeg tužioca Radeta Terzića da pusti Spasojevića iz zatvora završila se tako što je Koštunica, braneći se od sumnji da je učestvovao u zaveri za ubistvo premijera, izvršio pritisak na specijalnog tužioca Slobodana Radovanovića da i formalno optuži Terzića. Terzićeva odbrana tada je tražila saslušanje tužioca Radovanovića na okolnost da je ceo proces montiran. Sud je Radovanovića pozivao više puta, a on se na te pozive nikad nije odazvao. Epilog tog procesa, koji se vodio pod brojem K-995/2010, jeste taj da je 29. decembra 2011. godine sud doneo oslobađajuću presudu, nakon čega je Rade Terzić oslobođen svih optužbi.
Postoje postupci i presude koje Prelević mora da poštuje kada iznosi detalje o svedoku Čedomiru Jovanoviću u sredstvima javnog informisanja. Pored toga što LDP smatra da nije slučajno što iznosi neistine, jer je branilac optuženih, i da nije iznenađenje što govori isto što i ubica premijera, ponavljamo da se iznošenje takvih ocena može smatrati i pritiskom na pravosuđe, ali i na svedoka, a što jedino jeste Čedomir Jovanović u pomenutim postupcima.
LDP ukazuje da ovde nije reč o tome ko je na vlasti, jer vlasti se menjaju. Sudske presude su te koje su ovde važne. Zato savetujemo Božu Prelevića da više pažnje posveti navedenim presudama, umesto što se bavi političkim ocenama u sudskom postupku u kom se sudi za oružanu pobunu JSO-a, a koja je bila uvod u atentat na Zorana Đinđića.
Po svemu sudeći jasno nam je da Božu Prelevića ne obavezuje istina koju je sud utvrdio i da je jedino što ga obavezuje lojalnost prema Legiji.
LDP neće dozvoliti relativizaciju tih događaja, ma koliko se Boža Prelević i Milorad Ulemek Legija trudili da uspeju u tom naumu. Za Božu Prelevića nam ne treba cenzus da bismo rekli da nikada nećemo, kao on, misliti ili govoriti kao Legija. Zato što nismo deo ekipe kojoj Boža Prelević i Legija pripadaju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.