U tekstu „Smrt Vojvodine“, Danas 2. i 3. septembra 2023. godine, Aleksej Kišjuhas koristi nekakvu 35. godišnjicu i navodi niz autora o događanjima u SFR Jugoslaviji 80-ih i 90-ih godina prošlog milenijuma.
Čini se da Aleksej nije dobro razumeo svog oca, koga pominje u tekstu kao izvor sećanja. Otuda i pitanje: Raspad ili razbijanje SFR Jugoslavije?
Nekoliko činjenica su bitne da rasvetle vreme o kojima Aleksej piše, i to:
Prvo, reči raspad Jugoslavije izrekao je Milan Kučan, tadašnji predsednik Slovenije i neposredni akter događanja u SFRJ.
Tako, Milan Kučan piše da su se na 14. vanrednom kongresu SKJ 1990. godine raspali SKJ, JNA i SFRJ.
Činjenice pak govore da su se dogodile oružane secesije najpre Slovenije, potom Hrvatske, i kasnije BIH.
Dakle, radi se o razbijanju Jugoslavije, a ne o raspadu.
Osim toga, činjenica je da se republičke vođe nisu dogovorile o federaciji, konfederaciji ili asimetričnoj federaciji i referendumu u Jugoslaviji.
Dakle, to je prethodilo oružanim secesijama navedenih republika.
Drugo, reči u tekstu da je „pre 35 godina srušena autonomija Vojvodine“ i „Činjenica da šatro demokratske vlasti nakon 2000. nikad nisu vratile Autonomiju Vojvodini“ nisu tačne. AP Vojvodina i danas postoji u Srbiji.
Treće, prava ocena: Memoranduma SANU od 1986. godine, Osme sednice CK SK Srbije od 1987. godine, izmene Ustava SFRJ od 1974. godine u 1988. godini i 14. vanrednog kongresa SKJ 1990. godine do danas nije data.
Činjenica je da se radi o ratu ili nedogovoru republičkih komunističkih vođa i republičkih demokratskih vođa u Jugoslaviji.
P. S. Uredniče,
– CKSKJ je prihvatio izmene Ustava Srbije (cela Srbija, a ne iz tri dela), a odložio je izmene Ustava Slovenije. To piše u Izveštaju CKSKJ 14. vanrednom kongresu SKJ, koga je Kongres prihvatio.
– Milošević nije imao projekt Velike Srbije jer je to delo životni cilj Šešelja i program SRS.
– Nezgoda Miloševićeva je bila što nije imao većinu u Predsedništvu SKJ, CKSKJ i Predsedništvu SFRJ, čak ni među srpskim kadrovima. Zašto je to tako to je i danas enigma. Jedino objašnjenje može biti da je srpsko društvo od vrha do dna podeljeno na četiri jednaka dela, i to: miloševićevci, stambolićevci, i partizani i četnici. To nije bio slučaj u ostalim republikama.
– Smrt Vojvodine, svi Srbi u Srbiji, da je rat počela Srbija, i drugo iz teksta g. Kišjuhasa nije za list Danas, koji baštini „Našu borbu“.
Autor je diplomirani ekonomista iz Beograda.
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.