U samoupravljanju je bilo bolje

Reagovanje povodom teksta autora kolumne "Reč tajkuna" u vikend izdanju Danasa gde je kritikovan program Stranke slobode i pravde

Ostavite komentar


  1. Dobar rezon. Drzava, ako je ima, mora da pod kontrolom zadrzi strateskre resurse – rude, energetiku i pre svega vodu i zemlju. Kod nas sve predaju strancima, ostaje jos samo zemlju i energetiku da utale i ugasili smo svecu.
    Privatni sektor je dobar za neke stvari kao nove tehnologije ali zaboravite da ce privatizovana drzava pomagati sela ili razvijati nerazvijene gradove.
    Mora se imati svest o drzavnom i narodnom interesu a ne samo o profitu sto je kod nas danas slucaj.

  2. Sve je bilo bolje od ovog danas. A, za obicnog coveka-radnika najbolje, jer bila je to RADNICKA VLAST.
    Jedina mana tog sistema je sto se sav PRIHOD odmah raspodeljivao u potrosnju. Sa stanovista STANDARDA STANOVNISTVA to je bilo idealno jer su se zadovoljavale najrazlicitije potrebe gradjana, a svi sektori privrede i drustvene
    nadgradnje imali dovoljan dotok svezeg novca, makar koliko je potrebno za prostu reprodukciju.
    No, u toj privrednoj konstelaciji stradao je RAZVOJ industrije. Zbog prevelike potrosnje u koju su usmeravane pare iz AKUMULACIJE, umesto u nove proizvodne tehnologije u primarnom sektoru kako se nekad govorilo ili kako to danas vole da kazu u REALNOM SEKTORU.
    Izostanak industrijskog razvoja i krah klirinskog trzista u zemljama bivseg sovjetskog lagera, gde se u barter aranzmanima najvise plasirao nas izvoz sve do pada Berlinskog zida, bili su kljucni da se napusti samoupravljanje kao drustveni i ekonomski koncept i stidljivo zapocne privatizacija i smela etatizacija drustvenog kapitala.
    Medjutim, umesto da uvedemo DRZAVNI KAPITALIZAM, kakav na primer ima Austrija, mi smo iz samoupravljanja naglo skrenuli u podrzavljenje najbogatijih preduzeca, koja su kasnije razbijanjem Jugoslavije do koske opljackana. Tako da mi danas sem Epsa i Telekoma nemamo ni jedno veliko drzavno preduzece sa dominantnim domacim vlasnistvom koje zaposljava vise od 5ooo radnika, sto nasu ekonomiju cini kolonijalnom u odnosu na neke strane kompanije koje su nam na PREVARU monopolizovale trziste i ne zarezuju ni vlast ni radnike ,cesto narusavsjuci zivotnu okolinu svih gradjana
    U takvoj privredi radnike niko ne pita ni za sta, placa ih bedno u proseku 300 evra mesecno, ne obezbedjuje im ljudske uslove rada i opremu. Za kapitaliste trziste u Srbiji je El dorado, jer izvlace profit uglavnom na racun mizernih radnickih nadnica. A, pritom nema tu ni nekog RAZVOJA, zbog cega smo ih skoro besplatno pustili na nase trziste. Jer INVESTITORI su ovde uneli samo proizvodnju sa niskim organskim sastavom kapitala: kablovi, sijalice jeftine plasticne komponente.
    Kad se sve ovo uzme u obzir i uporedi sa ptimerom drzavne intervencije koju u svojim drzavama sprovodili SAD i Nemacka u automobilskoj i bankarskoj industriji, dok su njihovi zvanicnici istovremeno ovde nametali liberalizam, slobodno se moze zakljuciti da je samoupravljanje bilo bolje.
    Ipak u vodu kojs tece ne moze se dva puta uci, zato je povratak samoupravljanja nemoguc, ali je neka PARTICIPACIJA radnika neophodna. U supronom klizimo ka feudalizmu koga danas iz miloste nazivaju tajkunizam, ili jos gore ka robovlasnistvu. A, u demokratiji ne zive robovi, vec slobodni gradjani koji su za svoj rad pristojno placeni.

    1. Pa jel telekom sad kupio neki levi kopernikus za 200 miliona!!!!
      To hocemo? Eps se dovaljuje od kradje, posluje sa gubitkom.
      Ali Đilas ce bolje, njegova ekipa, a to su oni g17 mobilni od gazde do gazde ce to bolje. Pa mozda hoce malo bolje od ovih koji su ispod svakog nivoa, 5% bolje, ali je to sustinski promasaj.

      1. Kad pomenu stručnjake iz G17, svi su oni zbrinuti u SNSu i dalje diriguju. Uprkos obećanju da će demontirati ovakav sistem, današnji vlastodršci su samo nastavili tamo gde su predhodni stali i još više nas unazađuju.
        Lako je biti stručnjak za naše pare, a ono malo ljudi koji se osmele da krenu u svoj biznis, mora biti naslonjeno na vlast i tako dok ne iskamčimo poslednji resurs. Onda ćemo biti jevtino roblje i sirotinja u sopstvenoj zemlji, poret toliko resursa, ili smo to već. Dok to narod skapira…Zadnji gasi svetlo!

  3. Taj drzavni kapitalizam je potpuna bramislica. Oni to zamisljaju kao drustveno vlasnistvo + bonusi za direktore. Pa da je moglo to bi i ranije radilo, ali svi znamo sta je ostalo 2000-te. Pustoš.
    Ovo je u stvari ideja da Đilas bude generalni direktor Srbije. Stavlja svoje ortake na pozicije, a da on bude Putin.
    Tajkun je za ove car slobode.

    1. Da, za razliku od Vucica koji nije generalni direktor Srbije. Kako li vam to iste stvari u jednom slucaju smetaju, a u drugom ne. Postoji milion takvih primera gde su se na noz docekivale neke stvari ranije za koje sad kad ih cujete od trenutne vlasti sledi teska onanija sa vase strane.

  4. Cuveni antropolog i sociolog, Erik Berne,ili tako nekako,rece…cit. :
    Gledajte na sta,i kako tzv. Drzava trosi pare,pa ce vam biti jasan karakter tog drustva…!!
    A tajanstveni kolumnista, koji iza skura,svoju pricu gura,mogao bi malo da nauci nesto od Prirode,te nas agronoma… Sto bi pripadnici ministarstva poljoprivrede ( seljaci ) rekli: Em mlati praznu slamu,em dzabe frla…!!

Ostavite komentar


Reakcije

Naslovna strana

Naslovna strana za 26. novembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Danica Vučenić, novinarka

Danas volim jer je nepoverljiv prema političarima i preispituje i sumnja u svaku informaciju.