Zaboravljena represija u Kraljevini Jugoslaviji

Reagovanje na tekst Srđana Vučinića - "Masama ne davati" (Danas, 15. april) o knjizi Dejana Vukićevića - Non imprimatur ili cenzura u bibliotekarstvu i izdavaštvu

Ostavite komentar


  1. Da niste zaboravili petosteuko ubistvo u parlamentu koje je posejalo veliko seme mrznje. .Onda ne cudi sva ostala represija koji ste nabrojali.

    1. Samo o tome i pricate, vi koji uporno i apsolutno nekriticki i neznalacki tumacite istoriju! Zato sto je bas bilo SUPER dobiti 20 godina robije zbog izdavanja novina! PROCITAJTE knjigu, pa onda komentarisite.

  2. „Represijia“ u Kraljevini Jugoslaviji- „UMALO“ 1930. nije zabranjena Politika!
    Stvrano strašno.

  3. GOSPON, DOVOLJNO JE PROČITATI ZAKLJUČKE KOMUNISTICKE PARTIJE IZ 1924 PA VIDETI ZAŠTO JE DRŽAVA MORALA DA PRIBEGNE I NEDEMOKRATSKIM METODAMA. DA JE TA ISTA DRŽAVA BILA JOŠ UPORNIJA MI DANAS NE BI ŽIVELI U KOMUNISTNACIONALIZMU. IMALI BI BAR DRŽAVNE INSTITUCIJE.

  4. Postovani G. Urednik izgleda nema potpuno shvatanja sustine tipicne Monarhije, sta ona znaci i kako funkcionise. Tako isto ‘argumentovano i cinjenicno’, bi smo mogli da napadnemo Britansku Kraljicu, Belgijskog ili Spanskog Kralja, za daleko ozbiljnije ‘transgresije’ tokom svoje duge i krvave kolonijalne istorije. Sve su to, naravno, visepartijske Parlamentarne Demokratije bas kao sto je to bila i Jugoslovenska, ali to G. Uredniku, takodje nije poznat koncept?
    Sto se ‘Obznane’ i toboznje Diktature tice, ona je direktna reakcija na nemilosrdnu politicku kampanju sovjetske ‘filijale’ jugoslovenskih Komunista za fizicko i drzavno rasturanje Kraljevine Jogoslavije na njene nacionalne jedinice (sto im je i konacno uspelo, kardeljevim Ustavom iz 1974), a sve po idejama Kominterne (dokumenti, naredbe i prepiska pedantno sacuvani u arhivi Kominterne, u Moskvi)!
    Da li je i ubistvo poslanika HSSa ud strane Punise Racica u Jugoslovenskom parlamentu bila posledica kraljeve diktature? U komunistickoj skupstini posle 1945, niko nije imao koga, ili zasto da ubija, ako nije zvanicno vec poslat na ‘odmor’, na Goli Otok?!
    Primecujemo li razliku?

  5. Sreća da se u današnjim „demokratskim medijima“ može slobodno pisati i komentarisati, ali kada bi se šalili!

  6. Cini se da ste namjerno ili slucajno a mozda i iz nepoznavanja istorije, zaboravili reci nesto i o desavanjima u Crnoj Gori u periodu od 1918 do 1926 godine kada je ubijeno preko 6000 crnogoraca, muskaraca, zena i djece, zapaljena brojna sela i opljackana imovina. Tkz. Bozicni ustanak. To Crnogorci nikada nisu zaboravili te se i danas osjecaju posljedice zlocina koje je rsdila srpska vojska. Ne vjerujem da cete objaviti ali mir mi je na dusi i istine radi.

Ostavite komentar


Reakcije

Naslovna strana

Naslovna strana za 26. novembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Andrej Josifovski Pijanista, arhitekta i vizuelni umetnik

Danas čitam danas, da se ne bih osvrtao sutra.